"Bezpieczny kredyt 2 proc." ruszy zgodnie z planem. Minister Buda: jesteśmy gotowi do uruchomienia programu
Jesteśmy gotowi do uruchomienia 3 lipca programu "Bezpieczny kredyt". Na razie są to dwa największe banki: PKO BP i Pekao SA, a pięć kolejnych finalizuje zawarcie umowy z BGK - powiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.
2023-06-29, 15:01
1 lipca tego roku wejdzie w życie ustawa o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe, która wprowadza m.in. "Bezpieczny kredyt 2 proc." z dopłatą państwa do rat i konto mieszkaniowe z możliwością uzyskania premii mieszkaniowej z budżetu państwa.
Kredyty będą udzielane przez banki, które zawrą w tej sprawie umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego i wprowadzą produkt do swojej oferty.
"Wszystkie banki chcą wejść w program"
- Jesteśmy gotowi do uruchomienia 3 lipca programu "Bezpieczny kredyt 2 proc.", na razie dwa największe banki - mówił podczas konferencji prasowej minister rozwoju.
- Czekamy na pozostałe banki, które chcą w tym programie uczestniczyć, pięć kolejnych banków finalizuje zawarcie umowy, a do końca roku w zasadzie wszystkie banki chcą wejść w program - dodał Waldemar Buda.
REKLAMA
Częścią rządowego programu Pierwsze Mieszkanie jest także konto mieszkaniowe. Przepisy dotyczące bezpiecznego kredytu i konta mieszkaniowego mają wejść w życie 1 lipca tego roku.
Konto mieszkaniowe już od lipca
- Już 10 lipca zapraszamy do nas, by otworzyć konto mieszkaniowe, skierowane do osób, które chcą w sposób zyskowny oszczędzać na mieszkanie. 10 lipca konto mieszkaniowe będzie u nas dostępne - zadeklarował Leszek Skiba, prezes banku Pekao.
Wiceprezes PKO BP Dariusz Szwed zapowiedział, że w jego banku konto mieszkaniowe będzie dostępne od grudnia.
Bez limitu na rok 2023
REKLAMA
Na ten rok nie ma żadnych limitów środków na "bezpieczne kredyty" - zapewnił w czwartek minister rozwoju Waldemar Buda. Podkreślił, że chodzi o to, by z tych kredytów skorzystały wszystkie osoby, które odroczyły decyzję o zakupie mieszkania.
- Nie trzeba pierwszego dnia czy pierwszego tygodnia spieszyć się i liczyć, że tylko te osoby w pierwszej kolejności będą mogły z tego programu skorzystać, bo nie ma żadnych limitów na 2023 r., więc zarówno 3 lipca, jak i 3 grudnia jest tak samo dobry z punktu widzenia zainteresowania się czy przyjścia do banku, złożenia wniosku o „bezpieczny kredyt 2 procent” - zapewnił podczas czwartkowej konferencji minister rozwoju.
Jak wyjaśnił, w ub.r. wiele osób odwlekało decyzję o zakupie mieszkania z powodu wojny czy wysokich stóp procentowych, czekając na stabilniejszą sytuację.
Posłuchaj
REKLAMA
-Chcielibyśmy, aby wszystkie osoby, które odroczyły decyzję o zakupie mieszkania, mogły bez żadnych ograniczeń skorzystać z tego w 2023 r. Spodziewamy się, że to będzie nawet kilkadziesiąt tys. osób. Wszyscy zainteresowani gotowi mogą w tym programie wziąć udział - podkreślił minister Waldemar Buda.
Kiedy zniknie podatek od czynności cywilno-prawnych?
Waldemar Buda przypomniał, że trwają prace nad zniesieniem podatku od czynności cywilno-prawnych przy zakupie pierwszego mieszkania. W praktyce będzie to dotyczyć rynku wtórnego, gdyż na rynku pierwotnym PCC nie płaci się. Przepisy w tej sprawie są na etapie prac w Senacie.
- Jeżeli są osoby, które planują zakup mieszkania na rynku wtórnym, zachęcamy do tego, by poczekać do momentu wprowadzenia tych rozwiązań. Senat, potem Sejm i decyzja prezydenta - to perspektywa kilku tygodni. Zakładamy, że jeszcze w sierpniu to rozwiązanie wejdzie w życie - zaznaczył szef MRiT.
Jak deweloperzy oceniają program?
Wszelkie rozwiązania, które mogą poprawić dostępność mieszkań w Polsce, należy ocenić pozytywnie. Z pewnością należy do nich "bezpieczny kredyt" - uważa Polski Związek Firm Deweloperskich.
W ocenie branży deweloperskiej "bezpieczny kredyt" może przyczynić się do uruchomienia nowych inwestycji. Jak przypomniał PZFD, zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego w pierwszych pięciu miesiącach obecnego roku spadek nowych inwestycji w sektorze wyniósł 30 proc. w porównaniu do analogicznego okresu zeszłego roku.
REKLAMA
Niska liczba startów nowych budów to efekt m.in. wysokich kosztów finansowania oraz niskiego popytu związanego z "istotnie ograniczoną" zdolnością kredytową Polaków - wskazała organizacja.
- Dla rynku deweloperskiego Bezpieczny Kredyt 2 proc. może stanowić impuls do rozpoczynania nowych budów. W statystykach fakt ten powinien zarysować się szczególnie wyraźnie w sierpniu oraz w miesiącach ostatniego kwartału br., które w ubiegłym roku były tak słabe, że nawiązały do wyników branży z 2015 r.,– ocenił Patryk Kozierkiewicz z Polskiego Związku Firm Deweloperskich, cytowany w komunikacie organizacji.
Jak dodał Kozierkiewicz, szacuje się, że luka mieszkaniowa w Polsce wynosi około 2 mln mieszkań.
- Tymczasem pandemia, wojna w Ukrainie, globalny kryzys gospodarczy sprawiły, że marzenia o zakupie nieruchomości dla wielu osób stały się niemożliwe do realizacji. Dlatego cieszy nas wejście w życie projektu Bezpieczny Kredyt 2 proc., bo to szansa zarówno dla Polaków, jak i dla sektora budownictwa mieszkaniowego i branż z nim powiązanych – powiedział Patryk Kozierkiewicz z PZFD.
REKLAMA
PR24.pl, IAR, PAP, DoS, PR1, Błażej Prosniewski
REKLAMA