Lepsza kontrola i eliminacja szarej strefy. Powstaje Platforma Paliwowa

Platforma Paliwowa sprawi, że kontrole na rynku paliw będą jeszcze bardziej skuteczne i przyczyni się do eliminacji szarej strefy - uważa prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski. Agencja wprowadza nowe rozwiązanie, które ma wzmocnić bezpieczeństwo paliwowe kraju.

2023-10-02, 08:07

Lepsza kontrola i eliminacja szarej strefy. Powstaje Platforma Paliwowa
W ostatnich latach zrealizowanych zostało wiele ważnych inwestycji magazynowych - w szczególności przez PERN, dlatego obecne zapasy paliw dają nam duże poczucie bezpieczeństwa. Foto: PERN

Jak tłumaczy Michał Kuczmierowski, prezes RARS, Platforma Paliwowa to system informatyczny, który służy do raportowania i monitorowania rynku paliw w Polsce. Przedsiębiorcy handlujący i produkujący paliwa dotychczas papierowo składali sprawozdania do URE, MKiŚ, KAS czy RARS - obecnie będą je składać elektronicznie wyłącznie do Prezesa RARS.

Agencja te dane z Platformy będzie w systemie przekazywać do odpowiednich urzędów.

- Z jednej strony ułatwi to pracę przedsiębiorcom, z drugiej przyspieszy pracę urzędów, a z trzeciej uszczelni system i wzmocni bezpieczeństwo paliwowe. System będzie automatycznie monitorować sytuację na rynku, sprawi, że kontrole będą jeszcze bardziej skuteczne i przyczyni się do eliminacji szarej strefy - tłumaczy Michał Kuczmierowski.

Wątpliwej jakości paliwo

Szef RARS podkreśla, że korzystanie z Platformy Paliwowej jest bezpłatne i nie wiąże się z ponoszeniem przez przedsiębiorców jakichkolwiek kosztów.

REKLAMA

- Mamy już kilkaset poprawnie złożonych sprawozdań i ich liczba cały czas rośnie. Mamy nadzieję, że wszyscy przedsiębiorcy docenią to ułatwienie. Przynajmniej ci uczciwi. Cała procedura i działanie systemu są opisane na stronach RARS. Na przedsiębiorców czekają również konsultanci naszej infolinii. Nikt nie zostanie bez wsparcia - zaznacza.

Dodaje, że dane przekazywane do Platformy Paliwowej umożliwią wzmocnienie nadzoru RARS, URE oraz MF nad realizacją zadań ustawowych przez przedsiębiorców. Oznacza to ograniczenie działalności nieuczciwych podmiotów poprzez analizę ich działalności, zapewni transparentność oraz zachowanie uczciwej i zdrowej konkurencji w oparciu o wysoką jakość paliw na rzecz nas wszystkich.

- Firmy prowadzące działalność w szarej strefie oddziałują niekorzystnie na krajową gospodarkę w wielu aspektach - między innymi oferują paliwo po znacznie niższej cenie, ale często wątpliwej jakości, unikają podatków, nie utrzymują zapasów obowiązkowych, które mogą być potrzebne w przypadku kryzysu. Oznacza to również szkody dla budżetu państwa - mówi Michał Kuczmierowski.

"Zapasy dają poczucie bezpieczeństwa"

Na pytanie jak duże rezerwy paliw i ropy naftowej ma obecnie Polska, prezes Agencji odpowiada, że "zapasy paliw i ropy naftowej zgodnie z obowiązującymi przepisami powinny zabezpieczać nas na około 90 dni funkcjonowania krajowej gospodarki - obecnie mamy zapewnione ponad 95 dni".

REKLAMA

Podkreśla, że RARS kontynuuje zaplanowane zakupy i dodaje, że na dziś te "zapasy dają nam duże poczucie bezpieczeństwa".

- Jeżeli chodzi o infrastrukturę magazynową, to w ostatnich dwóch, trzech latach rynek logistyki magazynowej zmienia się wyjątkowo dynamicznie. Obecnie największym wyzwaniem są konsekwencje agresji rosyjskiej na Ukrainę - w tym drastyczny wzrost zapotrzebowania Ukrainy na paliwa. Zabezpieczenie efektywnej logistyki dla Ukrainy przypadło głównie Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Koordynujemy działalność paliwowych hubów logistycznych. W ostatnich latach zrealizowanych zostało wiele ważnych inwestycji magazynowych - w szczególności przez PERN - dzięki czemu możemy czuć się bezpiecznie - zaznacza Michał Kuczmierowski.

PR24.pl, IAR, PAP, DoS

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej