Bezrobocie w Polsce. Od 7 lat nie było tak dużego spadku w ciągu 12 miesięcy
W lutym stopa bezrobocia wyniosła 12 proc. - wynika ze wstępnych szacunków ministerstwa pracy zaprezentowanych we wtorek. Tak dużego spadku bezrobocia w ciągu roku nie było od siedmiu lat - powiedział minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.
2015-03-11, 10:04
Posłuchaj
Jeszcze rok temu było to 13,9 proc. - podkreślił minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.
Pod koniec lutego w urzędach pracy zarejestrowanych było milion 919,6 tysięcy osób. W porównaniu z lutym ubiegłego roku liczba bezrobotnych zmniejszyła się o 336 tysięcy. Tak dużego spadku bezrobocia w ciągu roku nie było od siedmiu lat - zaznaczył minister Kosiniak-Kamysz.
Tworzenie nowych miejsc pracy
Minister zaznaczył, że bardzo ważne jest, że firmy chcą zatrudniać nowych pracowników. Dzisiaj nieprawdziwe są więc twierdzenia, że spadek bezrobocia wynika z wyjazdów, szczególnie osób młodych za granicę. Od czasu transformacji czyli od 1989 roku nigdy nie pracowało tak dużo osób jak obecnie. W tym momencie pracuje ponad 16 milionów Polaków. Perspektywa najbliższych dwóch lat, to wzrost nowych miejsc zatrudnienia o około 430 miejsc pracy - poinformował minister.
Możliwa jednocyfrowa stopa bezrobocia w tym roku
Podkreślił, że na wsparcie osób szukających pracy rząd zarezerwował w tym roku 5,5 miliarda złotych. To o blisko pół miliarda złotych więcej niż w roku ubiegłym. Dzięki nowemu wsparciu dla młodych, rodziców, opiekunów i osób "50+", a także ożywieniu gospodarczemu jest szansa, że stopa bezrobocia w tym roku będzie jednocyfrowa - uważa szef resortu pracy.
REKLAMA
Zaznaczył, że jeśli wpływ sytuacji międzynarodowej nie wywoła zawirowań na polskim rynku gospodarczym, to jednocyfrowe bezrobocie będzie już w miesiącach wakacyjnych.
Źródło: Newseria
Nowe instrumenty wsparcia bezrobotnych
Wiceminister pracy Jacek Męcina podkreślił, że ważną rolę w obniżaniu bezrobocia w Polsce odgrywają też nowe instrumenty wsparcia. Są to między innymi bony zatrudnieniowe i na zasiedlenie, refundacja składek ZUS, granty na telepracę, świadczenia aktywizacyjne oraz trójstronne umowy szkoleniowe. W ubiegłym roku z tego rodzaju wsparcia skorzystało 19,6 tysiąca osób bezrobotnych. Dodatkowo 51 tysięcy osób otrzymało dotacje na start własnego biznesu, a 220 tysięcy wzięło udział w stażach u pracodawców. W sumie urzędy pracy udzieliły w ubiegłym roku wsparcia 505 tysiącom bezrobotnych.
REKLAMA
Bezrobocie w Polsce obniża się szybciej niż w większości państw UE
Najnowsze dane Eurostatu za okres od stycznia 2007 roku do stycznia 2015 roku wskazują, że bezrobocie w Polsce obniża się szybciej niż w innych państwach członkowskich UE. Szybszy spadek odnotowano tylko w Niemczech.
Od stycznia 2007 roku bezrobocie w Polsce (liczone metodą Eurostatu) obniżyło się o 3,3 pkt proc. – z 11,3 proc. do 8 proc. Większy spadek odnotowano w tym okresie tylko w Niemczech (o 4,5 pkt proc.), a średnia w krajach UE wzrosła o 2,2 proc. Wśród młodych bezrobocie w Polsce spadało jeszcze szybciej (o 4,2 pkt proc.).
Według metody stosowanej przez GUS w styczniu tego roku bezrobocie wyniosło 12 proc. To wprawdzie nieznaczny wzrost względem grudnia, ale o 2 pkt proc. mniej niż rok wcześniej. Początek roku to jednak najgorszy okres na rynku pracy, w kolejnych miesiącach sytuacja stopniowo się poprawia.
GUS: bezrobocie wzrosło w styczniu do 12 procent. To ponad 1,9 mln osób bez pracy >>>
REKLAMA
Jacek Męcina: sytuacja na rynku pracy będzie coraz lepsza.
REKLAMA
Źródło: Newseria
IAR/PAP/Newseria, awi
REKLAMA
REKLAMA