Doradztwo zawodowe: jak działa w polskich szkołach?

Około 15 proc. polskich szkół zatrudnia osobę na stanowisku doradcy zawodowego. W większości jednak przypadków rolę doradcy pełni inny nauczyciel lub pedagog. A w 5 proc. szkół doradcy nie ma w ogóle.

2015-07-16, 11:42

Doradztwo zawodowe: jak działa w polskich szkołach?
Około 15 proc. polskich szkół zatrudnia osobę na stanowisku doradcy zawodowego. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

O doradztwie zawodowym w polskich szkołach mówiła w Polskim Radiu 24, w audycji Wydarzenia dnia w gospodarce, Magdalena Kamieniecka, ekspert Instytutu Badań Edukacyjnych /Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
+
Dodaj do playlisty

Instytut Badań Edukacyjnych przyjrzał się stanowi doradztwa zawodowego w szkołach. Okazuje się, że nie do końca spełnia ono swoje zadanie, mówi Magdalena Kamieniecka, ekspert Instytutu.

- To są głównie pedagodzy szkolni, którzy po ukończeniu różnych kursów, studiów uzupełniających, zaczęli zajmować się tym doradztwem. Uczniowie mogą więc skorzystać z doradztwa w szkołach, ale czy profesjonalnego? Tu miałabym wątpliwości – podkreśla gość Polskiego Radia 24.

Ważna rola na wczesnym etapie edukacji

Tymczasem doradztwo zawodowe jest bardzo ważne na wczesnym etapie edukacji.

- Jeżeli to doradztwo zawodowe będzie realizowane w sposób skuteczny, efektywny, ciekawy na poziomie szkoły, nawet gimnazjalnej czy podstawowej, to tym samym będziemy budować naszą gotowość, żeby z takiego doradztwa korzystać później na każdym etapie nie tylko kształcenia, ale także w momencie, jak już jesteśmy aktywnymi uczestnikami rynku pracy – uważa Magdalena Kamieniecka.

REKLAMA

Według badania przeprowadzonego przez Instytut, najlepiej pod względem poradnictwa zawodowego wygląda sytuacja w gimnazjach i szkołach zawodowych.

Karolina Mózgowiec, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej