O czym marzą Millennialsi? Na pewno nie o wyścigu szczurów
Praca na etacie, w dużej międzynarodowej firmie, dająca czas na prywatne pasje i odpoczynek, bez ambicji awansowania na kierownicze stanowisko - taki obraz pokolenia Millenialsów wyłania się z raportu firmy doradczej Deloitte.
2018-03-14, 17:05
Posłuchaj
Jednocześnie spadły oczekiwania płacowe młodych Polaków i są one teraz jednymi z najniższych w krajach Europy Środkowej.
Millennialsi są wszędzie – od Polski po Albanię
Milennialsi to osoby urodzone na początku lat osiemdziesiątych do drugiej połowy dziewięćdziesiątych.
Firma Deloitte przepytała prawie 6 tysięcy osób z tego pokolenia od Estonii po Albanię. W Polsce było to ponad 2,5 tysiąca studentów i absolwentów szkół wyższych z dużych miast, głównie z kierunków ekonomicznych, technologicznych i prawniczych.
Większość Millennialsów chciałoby pracować w zagranicznej korporacji
Okazało się, że tylko 13 proc. z nich chciałoby założyć własną firmę, 61 proc. woli pracę w zagranicznej korporacji, 12 proc w małej lub średniej polskiej firmie.
REKLAMA
Praca nie może odbierać czasu na życie prywatne
− Ale chęć pracy w korporacji nie oznacza ochoty na bezwzględny wyścig szczurów. Młodzi wykształceni Polacy uważają, że praca nie może odbierać im czasu na życie prywatne - podkreśla Michał Olbrychowski z Deloitte.
Polscy Millennialsi nie marzą też o wielkich pieniądzach
Polscy Millenialsi spuścili nieco z tonu jeśli chodzi o wynagrodzenia.
Według badania, chcieliby średnio zarabiać na rękę 812 euro czyli ok. 3,4 tys. złotych. Wśród 14 krajów znaleźli się niemal na końcu płacowych oczekiwań . Mniej zarabiać chcą tylko ich rówieśnicy z Rumunii, Albanii i Kosowa.
Najbardziej wymagający są młodzi Łotysze z oczekiwaniem pensji na poziomie prawie 1600 euro czyli prawie 6,7 tys. złotych.
REKLAMA
- Ten wyniki nas zaskoczyły - przyznaje Michał Olbrychowski.
Z raportu wynika też że prawie połowa polskich Millenialsów - 46 proc. - chciałaby zostać cenionymi specjalistami.
Millennialsi nie pragną zostać szefami
Jedynie co czwarty z nich myśli by w przyszłości zająć wysokie stanowisko menedżerskie. Co ciekawe - ambicja awansowania i zarządzania na wysokich szczeblach maleje z wiekiem, spada zwłaszcza koło 30tki.
Stres – pięta achillesowa Millennialsów
REKLAMA
Millenialsi sami przyznają, że nie radzą sobie ze stresem - odporność w trudnych sytuacjach deklaruje jedna trzecia z nich. Wśród własnych zalet wymieniają: umiejętność analizy informacji i wyciągania wniosków oraz komunikatywność i dobrą pracę w zespole.
Piotr Wardziak, jk
REKLAMA