Adam Abramowicz: płaca minimalna powinna wynosić 50 proc. średniej krajowej

- Ustalanie wysokości płacy minimalnej powinno być wyłączone spod politycznych decyzji i opierać się na jasnych kryteriach - ocenił rzecznik MŚP Adam Abramowicz. Dodał, że płaca minimalna powinna wynosić 50 proc. średniej płacy.

2021-06-08, 16:26

Adam Abramowicz: płaca minimalna powinna wynosić 50 proc. średniej krajowej
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Andrzej Rostek / shutterstock.com

We wtorek odbyła się organizowana przez Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców debata poświęcona tematyce płacy minimalnej. Oprócz przedstawiciela Biura wzięli w niej udział również m.in. przedstawiciele pracodawców - BCC, instytutów naukowych, związków zawodowych oraz rządu - z resortu rozwoju, pracy i technologii.

Płaca minimalna odgrodzona od polityki

Podczas debaty rzecznik MŚP Adam Abramowicz podkreślił, że kwestia ustalania płacy minimalnej powinna być "wyłączona spod polityki" i opierać się na jasnych danych.


Abramowicz wskazał w tym punkcie m.in. na zapowiedzi niektórych polityków partii rządzącej. Zwrócił uwagę, że obecnie MRPiT przygotowuje pewne dane, na podstawie których ma być proponowana płaca minimalna na kolejny rok, a "wtem wychodzi polityk i mówi o tym, że od 2023 roku powinna wynosić ona 4 tys. zł".


Powiązany Artykuł

oszczędzanie kalkulator pieniądze 1200.jpg
Od 1 stycznia płaca minimalna wynosi 2800 zł brutto, rośnie też stawka godzinowa

W płacy minimalnej ważniejsza regionalizacja, nie polityka

Według rzecznika wyłączenie możliwości ustalania wysokości płacy minimalnej przez polityków byłoby szczególnie istotne w przypadku jej regionalizacji, której sam - jak powiedział - jest zwolennikiem.

Abramowicz powiedział, że gdyby nie udało się wprowadzić regionalizacji płacy minimalnej, to powinna być ona powiązana ze średnią krajową i wynosić jej połowę, czyli 50 proc. Jednocześnie zaznaczył, że przedsiębiorcy nie chcą jej obniżać (poniżej obecnego poziomu - PAP), ponieważ byłby to niemożliwe, tak ze względów społecznych, jak i politycznych.

Regionalizacja płacy minimalnej, np. opierając się o powiaty, nie jest taka prosta i może budzić wątpliwości

Biorący udział w debacie przedstawiciele resortu rozwoju, pracy i technologii, odnosząc się do kwestii regionalizacji płacy minimalnej, wskazali, że obecnie byłby to trudno wprowadzić.

- Płaca minimalna na poziomie regionalnym wydaje się zbyt daleko idącym krokiem - powiedział zastępca dyrektora departamentu analiz gospodarczych w MRPiT Mariusz Zielonka.


Powiązany Artykuł

Shutterstock praca pracownik 1200.jpg
Eksperci: płace w 2021 r. będą minimalnie rosły, choć firmy muszą walczyć podwyżkami o wykwalifikowanych pracowników



Zwrócił uwagę, że obecnie nie wiadomo, jakie konsekwencje ekonomiczne miałaby taka regionalizacja.

REKLAMA

Wskazał ponadto, że regionalny sposób jej ustalania jest zbyt skomplikowany, a przyjęcie metody powiatowej mogłoby prowadzić do tego, że w obrębie jednego województwa pojawiłyby się istotne różnice. Wskazał w tym miejscu na województwo mazowieckie.

Obecny, kompromisowy, sposób ustalania płacy minimalnej nie jest doskonały

Zielonka przyznał, że obecny sposób wyliczania płacy minimalnej nie jest doskonały. Dodał, że tylko dwukrotnie w ciągu ostatniej dekady udało się dojść w tej sprawie do konsensusu.


Powiązany Artykuł

karetka forum 1200 .jpg
Płaca minimalna w służbie zdrowia. Zespół ds. Ochrony Zdrowia popiera pomysł MZ



Jego zdaniem Rada Dialogu Społecznego powinna być forum do takiej dyskusji. To ona powinna zgodzić się na konkretny sposób jej wyliczania, a także zająć się kwestią zmniejszania klina podatkowego.

Naczelnik wydziału wynagrodzeń departamentu rynku pracy w MRPiT Agnieszka Dylewska wskazała, że poza 2009 i 2010 rokiem proponowana przez rząd stawka płacy minimalnej była czymś pomiędzy oczekiwaniami związków zawodowych i pracodawców.

Dodała, że wzrost płacy w ostatnich latach trochę przyspieszył, ale - jak podkreśliła - wynikało to z dochodzenia do osiągnięcia pułapu 50 proc. średniej krajowej. Przypomniała, że udało się to osiągnąć w 2020 roku (kiedy płaca minimalna wyniosła 2,6 tys. zł brutto - PAP). Wskazała, że w 2021 r. ten współczynnik wyniósł już 51 proc. (przy płacy minimalnej w wysokości 2,8 tys. brutto - PAP).

Dylewska zwróciła ponadto uwagę, że na sposób wyliczania polskiej stawki płacy minimalnej może mieć niedługo wpływ prawodawstwo unijne.


Powiązany Artykuł

shutterstock_pracownik pracodawca1200.jpg
Eksperci: nadzwyczajne okoliczności w gospodarce wymagają specjalnego podejścia do płacy minimalnej

Komisja Europejska ma też pomysły na ustalanie płacy minimalnej

W ub.r. KE przedstawiła projekt dyrektywy regulującej ustalanie wysokości płacy minimalnej. Projekt ten wskazuje m.in. kryteria krajowe, na podstawie których miałoby być określane takie minimalne wynagrodzenie.

W przepisach tych wskazano, że państwa członkowskie powinny brać pod uwagę np. ogólny poziom wynagrodzeń brutto i ich dystrybucję, dynamikę zmian wydajności pracy czy siłę nabywczą minimalnych wynagrodzeń.

W Polsce płacę minimalną ustala się po negocjacjach społecznych

W Polsce minimalne wynagrodzenie jest określane na podstawie przepisów ustawy, która przewiduje tzw. zasadę negocjacyjnego trybu kształtowania jej wysokości. Oznacza to, że jej wysokość każdego roku jest przedmiotem negocjacji RDS.

PAP, jk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej