Odwrócony kredyt hipoteczny. Eksperci ostrzegają: ostrożnie z nowymi przepisami
Podjąć decyzję teraz czy poczekać na nowe przepisy? Instytucje finansowe oferują klientom usługę odwróconej hipoteki, ale obecne regulację nie pozwalają na odpowiednią ochronę korzystających z tego rozwiązania.
2014-09-15, 07:34
Posłuchaj
Główny ekonomista BPS TFI, Krzysztof Wołowicz przyznaje, że odwrócone hipoteka może być dobrym sposobem na zdobycie dodatkowych środków na emeryturze. Ekspert zastrzega jednak, że wokół tego rozwiązania wciąż jest wiele niewiadomych. Ekonomista uważa, że warto poświęcić trochę czasu, żeby zobaczyć, jak nowe przepis będą działać w praktyce.
Odwrócony kredyt hipoteczny w walutach obcych: rozwiązanie może być ryzykowne >>>
Analityk Home Brokera, Marcin Krasoń podkreśla, że starsi ludzie mogą skorzystać z innych sposobów na zdobycie nowych pieniędzy. Ekspert wyjaśnia, że własną nieruchomość można sprzedać i wynająć później drugie mieszkanie, lub za otrzymane pieniądze kupić inne mieszkanie, mniejsze lub w gorszej lokalizacji. Z nadwyżki finansowej można korzystać na emeryturze. Te dwa rozwiązania powinny być bardziej opłacalne niż skorzystanie z odwróconej hipoteki.
W minionym tygodniu posłowie przegłosowali ustawę o odwróconym kredycie hipotecznym. Przepisy dają nakładają na instytucje finansowe obowiązki informacyjne. Klientom dają możliwość odstąpienia od umowy w ciągu 30 dni bez podawania przyczyny.
Jakie instytucje będą uprawnione do udzielania takich kredytów?
Takiego kredytu, zabezpieczonego hipoteką na nieruchomości, będą mogły udzielać banki, oddziały banków zagranicznych, oddziały instytucji kredytowych oraz instytucje kredytowe prowadzące działalność transgraniczną. Podlegają one Komisji Nadzoru Finansowego lub organom nadzoru w państwach macierzystych. Ma to zapewnić bezpieczeństwo kredytobiorcom, głównie osobom starszym.
Zgodnie z projektem bank będzie wypłacał swojemu klientowi przez określony czas lub jednorazowo świadczenie pieniężne, zabezpieczone hipoteką ustanowioną na domu lub mieszkaniu albo prawie do nieruchomości. Choć kredyt ma być oferowany osobom starszym, np. emerytom, to jednak projekt nie narzuca limitu wieku.
Kto będzie mógł zaciągnąć tego typu kredyt?
Bank będzie mógł zawrzeć umowę odwróconego kredytu z osobą, która posiada m.in. prawo własności nieruchomości, użytkowania wieczystego gruntu czy spółdzielcze prawo własności do lokalu. Dla banku zabezpieczeniem spłaty ma być hipoteka na nieruchomości lub określonym prawie do niej.
Eksperci o bezpieczeństwie odwróconej hipoteki.
REKLAMA
Źródlo: TVN/x-news
IAR/PAP, awi
REKLAMA