PIT 2015: fiskus nałoży podatek od unijnej dotacji do kanalizacji

2016-02-08, 20:48

PIT 2015: fiskus nałoży podatek od unijnej dotacji do kanalizacji
Osoby, które dzięki unijnym dopłatom taniej podłączyły dom do sieci kanalizacyjnej - będą musiały zapłacić podatek.Foto: Glow Images/East News

Zła wiadomość dla osób, które dzięki unijnym dopłatom taniej podłączyły dom do sieci kanalizacyjnej - będą musiały zapłacić podatek od sumy, na jaką opiewało dofinansowanie - tak zdecydował Naczelny Sąd Administracyjny.

Posłuchaj

Dlaczego osoby, które dzięki unijnym dopłatom taniej podłączyły dom do sieci kanalizacyjnej będą musiały zapłacić od tego podatek, tłumaczy w radiowej Jedynce Grzegorz Ogórek z firmy doradczej PWC./Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

W sprawie rozpatrywanej przez NSA, zakład wodociągowy zamierzał skorzystać z dopłaty z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, udzielił więc klientom rabatu na usługę, sądząc, że nie będzie musiał wystawiać im formularza PIT-8C. Inne zdanie miał w tej sprawie urząd skarbowy.

̶  Różne stanowiska mają też eksperci - mówi Grzegorz Ogórek z firmy doradczej PWC.

NSA: nie rabat, ale przychód

Jak tłumaczy, NSA orzekł, że na cenę miała wpływ dotacja, stąd obiorcy tej usługi uzyskali przychód. I to co uzyskali to nie jest rabat, ale jest to nieodpłatne świadczenie, czyli jest to przychód dla tych odbiorców

Odbiorcą dotacji było przedsiębiorstwo, nie mieszkaniec

̶  Tymczasem jak długo odbiorcą dotacji było przedsiębiorstwa, które zmodyfikowało cenę usługi, to moim zdaniem mamy tutaj do czynienia z rabatem – mówi Grzegorz Ogórek. 

Jak podkreśla, inna sytuacja by była, gdyby to mieszkańcy otrzymywali dotację imiennie, i wtedy można mówić o przychodzie. Ale wtedy mieszkaniec byłby też zwolniony z podatku na podstawie ustawy o PIT.

Decyzja jednak zapadła, a konsekwencje, zdaniem eksperta, mogą być bardzo dotkliwe i skala problemu ogromna.

̶  Ci, którzy skorzystali z obniżki, będą musieli zapłacić podatek – mówi ekspert.

Czy każdy, kto skorzystał z dotacji, zapłaci podatek?

Jak zaznacza, większe konsekwencje mogą ponosić inni odbiorcy podobnych usług, przy innych inwestycjach.

̶  Przy każdej inwestycji, gdzie korzysta się z dotacji, czy to unijnych czy krajowych, będzie występować ryzyko, że fiskus będzie doszukiwał się przychodu i trzeba będzie płacić od tego podatek – mówi ekspert.

Zgodnie z tzw. dyrektywą ściekową, gminy powyżej 2 tys. mieszkańców miały obowiązek skanalizowania swoich terenów do 31 grudnia 2015 r.  Wielu gminom to się jednak nie udało.

Elżbieta Szczerbak, jk

Polecane

Wróć do strony głównej