REIT-y mogą być alternatywą dla lokat bankowych
Spółki Rynku Wynajmu Nieruchomości - taka będzie polska nazwa REIT-ów, które w polskim prawie mają się pojawić w roku przyszłym.
2017-06-23, 17:48
Posłuchaj
Projekt ustawy jest obecnie przygotowywany przez Ministerstwo Finansów. Ma zostać wprowadzony między innymi po to, aby część z setek miliardów złotych, które dziś leżą na depozytach bankowych osób fizycznych, przekierować na inwestycje mieszkaniowe.
− REIT-y mają zachęcić Polaków do długoterminowego oszczędzania na rynku nieruchomości - mówiła w Polskim Radiu 24 Dorota Wysokińska-Kuzdra, prezes zarządu Griffin Premium RE, pierwszego REIT-a notowanego na warszawskiej giełdzie.
REIT-y gwarantują długoterminowe, bezpieczne oszczędzanie
Jak uzasadnia, REIT-y są bardzo dobrym narzędziem oszczędnościowym, lepszym od lokat czy obligacji, gdyż te nie są aż tak płynne, ponadto nie przynoszą aż tak dużego dochodu.
− Stąd REIT-y są bardzo dobrą odpowiedzią na długoterminowe oszczędzanie, ponadto jest to bardzo bezpieczny instrument, mówi gość Polskiego Radia.
REKLAMA
I dodaje, że Polacy lubią oszczędzać w sposób bezpieczny, aż 54 procent ich oszczędności ulokowanych jest na kontach bankowych, tylko 17 procent inwestowane jest w różnego rodzaju wehikuły finansowe.
− Inaczej jest w Europie, gdzie prawie połowa oszczędności jest inwestowana w produkty podobne do REIT-ów, mówi gość Polskiego Radia 24.
REIT dzieli się zyskiem
REIT nie buduje, tylko kupuje już gotowe i wynajęte budynki, biurowce, centra handlowe czy budynki z mieszkaniami na wynajem i co do zasady musi wypłacać cały lub niemal cały zysk z pobieranych czynszów w postaci dywidend.
Jak wyjaśnia gość Polskiego Radia, specyfiką REIT-u jest posiadanie nieruchomości, które powinny być wynajęte na długoletnich umowach najmu, zapewniających tym samym bezpieczeństwo.
REKLAMA
I dodaje, że w oparciu o dochody z czynszów, REIT-y będą wypłacać dywidendy inwestorom.
− W ten produkt można zainwestować dowolną ilość pieniędzy, i 100 i 1000 złotych, nie ma ograniczeń, jak w innych instrumentach, a potem można korzystać z wypłacanej dywidendy, mówi Dorota Wysokińska-Kuzdra.
A dywidendy muszą być wypłacane odpowiednio rozproszonej grupie inwestorów - stąd obowiązek notowań giełdowych dla REIT-ów.
REIT-y funkcjonują już w 40 krajach świata
Pierwsze REIT-y powstały w Stanach Zjednoczonych już w roku 1960, czyli przeszło 50 lat temu.
REKLAMA
Sylwia Zadrożna, jk
REKLAMA