more_horiz
Gospodarka

Ważna wiadomość dla frankowiczów – za 4 lata zniknie LIBOR

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2017 18:55
Stopa oprocentowania pożyczek LIBOR zniknie w 2021 roku, zdecydował brytyjski nadzór finansowy.
Audio
  • Stopa oprocentowania pożyczek LIBOR zniknie w 2021 roku, zdecydował brytyjski nadzór finansowy. Czym zostanie zastąpiona, wyjaśnia w Polskim Radiu 24 Tomasz Terenek, Starszy Analityk GPW Benchmark./Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Dla wszystkich walut, które uczestniczą w LIBOR  dolara, funta, franka szwajcarskiego, istnieją indeksy jednodniowe, które zyskują na coraz większym znaczeniu
Dla wszystkich walut, które uczestniczą w LIBOR – dolara, funta, franka szwajcarskiego, istnieją indeksy jednodniowe, które zyskują na coraz większym znaczeniuFoto: Pixabay

Dla osób z umowami kredytowymi we franku szwajcarskim to może być wiadomość dnia, bo oprocentowanie tych kredytów jest uzależnione właśnie od LIBOR.

Czy podobna przyszłość czeka także WIBOR? W jaki sposób będą ustalane stopy procentowe wykorzystywane do wyznaczania oprocentowania  pożyczek i kredytów?  

Jest 4,5 roku na wypracowanie dobrego rozwiązania zastępującego LIBOR

Jak ocenia gość Polskiego Radia 24 Tomasz Terenek, Starszy Analityk GPW Benchmark, 4,5 roku wystarczy aby wypracować dobre rozwiązanie – odpowiednie stawki, które będą mogły zastąpić LIBOR już na początku 2022 r.

Banki korzystają ze stosowanych obecnie jednodniowych indeksów do walut objętych LIBOR

I podaje przykład obecnych praktyk banków, pożyczających sobie pieniądze.

− Banki pożyczają sobie obecnie na rynku finansowym pieniądze na krótkie terminy. Dla wszystkich walut, które uczestniczą w LIBOR – dolara, funta, franka szwajcarskiego, istnieją indeksy jednodniowe, które zyskują na coraz większym znaczeniu, mówi gość Polskiego Radia 24.

Analityk pytany, o WIBOR, podkreśla jego stabilność.

− Obecnie WIBOR, ze względu na bardzo stabilną politykę pieniężną, prowadzona przez NBP, jest stawka bardzo stabilną, o bardzo niewielkiej zmienności, mówi gość PR24.

Błażej Prośniewski, jk

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem