X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

PIT za 2020 r.: złożono już 9,4 mln zeznań podatkowych, w tym 8,5 mln elektronicznie

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2021 11:28
Jak informuje Ministerstwo Finansów, podatnicy złożyli elektronicznie ponad 8,5 mln PIT-ów, a KAS wypłaciła już 5,5 mld zł z tytułu nadpłaty podatku. W tegorocznej akcji ogółem złożono ponad 9,4 mln zeznań podatkowych. Ministerstwo przypomina, że w przypadku e-PIT-u szybciej otrzymamy nadpłacony podatek.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: mffoto/Shutterstock.com

91 proc. wszystkich deklaracji, które do tej pory złożono, przekazano do urzędów skarbowych w formie elektronicznej. Jedynie 9 proc. to zeznania papierowe.

Elektroniczne PIT-y coraz bardziej popularne

Według MF dużą popularnością cieszy się usługa Twój e-PIT, dostępna w e-Urzędzie Skarbowym. Tą drogą złożono do tej pory prawie 3,7 mln PIT-ów.

pit podatki 1200.jpg
PIT za 2020: można odliczyć dwie nowe ulgi związane z koronawirusem, a zeznania składamy od 15 lutego

Zeznania podatkowe można składać również z użyciem systemu e-Deklaracje.

Minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński cytowany w komunikacie podkreślił, że każdego roku coraz więcej podatników rozlicza swój PIT w formie elektronicznej.

- To najszybszy, najprostszy i najbezpieczniejszy sposób złożenia PIT - zapewnił.

Papierowy PIT można zostawić w przygotowanej urnie przed urzędem skarbowym

Ministerstwo Finansów przypomina, że obecnie wizyta w urzędzie skarbowym możliwa jest - ze względu na sytuację epidemiczną - wyłącznie po jej wcześniejszej rezerwacji online lub telefonicznie.

księgowy kalkulator 1200.jpg
Wizyta w urzędzie skarbowym tylko po wcześniejszej rezerwacji. Sprawdź, jak się umówić

PIT w tradycyjnej formie można złożyć bez umawiania wizyty, w urnie wystawionej w urzędzie - czytamy w komunikacie.

Wiele spraw można załatwić korzystając z e-Urzędu Skarbowego, czynnego 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu

W uruchomionym 1 lutego e-Urzędzie Skarbowym podatnicy mogą, jak tłumaczy resort, załatwić wiele spraw online bez konieczności wizyty. Znajdą tam dostęp do usługi Twój e-PIT, e-mikrofirmy, wykaz mandatów karnych czy możliwość realizacji płatności do organów podatkowych, jak i wgląd w historię wpłat.

W serwisie można też złożyć w formie elektronicznej niektóre pisma, np. zawiadomienie ZAW-NR, pismo w sprawie wyjaśnienia przeznaczenia wpłaty, wniosek o zaliczenie nadpłaty lub zwrotu podatku na poczet innych zobowiązań, czy też tzw. czynny żal.

miasto 1200.jpg
Płacenie PIT w miejscu zamieszkania. Polskie miasta kuszą podatników zniżkami i bonusami

E-Urząd Skarbowy dostępny jest 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu z dowolnego urządzenia podłączonego do internetu - informuje Ministerstwo Finansów.

Szybszy zwrot pieniędzy przy e-PIT-ach

Podatnicy, którzy w zeznaniu rocznym wykażą nadpłatę podatku i złożą je w formie elektronicznej, mogą liczyć na szybszy zwrot swoich pieniędzy - przypomniano. Urząd ma na to w takim wypadku maksymalnie 45 dni, zaś w przypadku deklaracji złożonych w formie papierowej - trzy miesiące.

Do tej pory administracja skarbowa zwróciła na konta podatników 5,5 mld zł nadpłaconego podatku. Podatnicy wpłacili z kolei 921 mln zł, które wykazali w swoich zeznaniach jako podatek "do zapłaty".

IAR, PAP, jk

Czytaj także

Jak rozliczyć PIT za ubiegły rok? Poznaj zasady i terminy

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2021 15:02
W najbliższą sobotę pracownicy infolinii Krajowej Informacji Skarbowej będą udzielać informacji dotyczących rocznych PIT-ów i usługi Twój e-PIT - poinformowało na Twitterze Ministerstwo Finansów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: w rozliczeniu za 2020 rok podatnicy mogą skorzystać z pełnej ulgi abolicyjnej

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2021 11:26
W tym roku Polacy pracujący np. w Wielkiej Brytanii, czy Holandii skorzystają z pełnej kwoty ulgi abolicyjnej, ale w rozliczeniu za 2021 r. będzie ona ograniczona - tłumaczy Rafał Frączyk z EY. Jego zdaniem wielu podatników może na stałe przenieść za granicę swoją rezydencję podatkową.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozliczenie PIT. Jak przekazać 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego?

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 15:00
- Ważne przypomnienie o możliwości przekazania 1 procent podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Można to zrobić w bardzo prosty sposób - mówi Iwona Prószyńska, rzecznik prasowy ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej.
rozwiń zwiń