more_horiz
Gospodarka

Aktywa zgromadzone w PPK. Wiceprezes PFR: wartość osiągnęła nowy rekord

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2023 11:05
Wartość aktywów zgromadzonych w ramach pracowniczych planów kapitałowych (PPK) przekroczyła wczoraj 13 mld zł, poinformował wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) Bartosz Marczuk.
Polacy coraz częściej oszczędzają na emeryturę
Polacy coraz częściej oszczędzają na emeryturęFoto: Shutterstock/fizkes

"I oto jest. Aktywa PPK przebiły wczoraj 13 mld zł. To rekord. Z tego 'tylko' 51,6 proc. pochodzi z wpłat pracowników. Reszta od firm (39,1 proc.) i państwa (9,3 proc.). Wniosek: uczestnicy PPK mają na kontach o blisko 100 proc. więcej pieniędzy, niż wpłacili PPK: kieruj się faktami, nie stereotypami" - napisał Marczuk na swoim profilu na Twitterze.

Wcześniej w styczniu PFR Portal PPK - spółka zależna PFR - podał, że wartość aktywów netto (WAN) funduszy zdefiniowanej daty w ramach PPK zwiększyła się o 459 mln zł m/m do 11,96 mld zł według stanu na koniec grudnia 2022 r. Łączna partycypacja w PPK to 34,6 proc.

Oszczędzanie w ramach PPK

Przed wdrożeniem PPK dodatkowo na emeryturę oszczędzało około miliona Polaków. Po wdrożeniu, a miało to miejsce całkiem niedawno, niespełna trzy lata temu, mamy już 4 miliony - powiedział wiceprezes PFR we wrześniu 2022 r.

Bartosz Marczuk przypomniał również wtedy, że PFR wraz Zakładem Ubezpieczeń Społecznych i Ministerstwem Cyfryzacji pracują nad ustawą, która ma wdrożyć Centralną Informację Emerytalną. Jej wprowadzenie pozwoli Polakom w jednym miejscu, albo na stronie obywatel.gov.pl, albo w smartfonowej aplikacji mObywatel znaleźć informacje, ile kapitału mają zgromadzone na emerytury.

- Nie tylko tego kapitału publicznego, zgromadzonego w ZUS, ale również tego, który dodatkowo oszczędzamy, czyli np. w PPK czy OFE - podkreślił wiceprezes Marczuk.

Czytaj także:

ISBnews/IAR/PR24.pl/mk