more_horiz
Gospodarka

"Trzeba przyspieszyć budowę elektrowni atomowej". Prezes PGE o przyszłości polskiej energetyki

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2022 16:37
Przyszłością dla bezpieczeństwa polskiej energetyki są wielkoskalowe siłownie jądrowe wsparte OZE i gazem - powiedział w Gdańsku prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski.
Powinniśmy zidentyfikować swoje prace, aby przyspieszyć budowę elektrowni atomowej - uważa prezes PGE Wojciech Dąbrowski.
Powinniśmy zidentyfikować swoje prace, aby przyspieszyć budowę elektrowni atomowej - uważa prezes PGE Wojciech Dąbrowski.Foto: Shutterstock.com/Kletr

Szef PGE podkreślił również, że prace nad budową elektrowni atomowej powinny zostać przyspieszone

Prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski, w trakcie środowej wizyty w gdańskim porcie, był pytany przez dziennikarzy o uszkodzenia gazociągu Nord Stream 1 i Nord Stream 2.

To była zła droga

- Sytuacja wojny pokazał, że cała polityka ugłaskiwania Rosji przez Niemcy i stawiania na gaz, który przez wiele lat napędzał niemiecką gospodarkę, bo był kupowany tanio, przez co gospodarka niemiecka była konkurencyjna, była złą drogą - stwierdził.

Zaznaczył, że branża energetyczna wielokrotnie wskazywała, że "to jest droga donikąd". - Z gorzką satysfakcją muszę przyznać, że nasze przewidywania się sprawdziły - tłumaczył.

Tylko elektrownie jądrowe mogą zastąpić węglowe

Podkreślił, że dla Polski podstawowym paliwem jest węgiel, a przyszłością dla "bezpieczeństwa polskiej energetyki są wielkoskalowe siłownie jądrowe wsparte przez OZE i w jakiejś części gazem". Zaznaczył przy tym, że nie powinien być to gaz rosyjski, ponieważ "ten kierunek jest bardzo niestabilny".

- Dzisiaj powinniśmy zidentyfikować swoje prace, aby przyspieszyć budowę elektrowni atomowej, bo tylko one w konsekwencji mogą zastąpić elektrownie opalane węglem - ocenił Dąbrowski.

Czytaj także:

PAP, akg/koz