more_horiz
Gospodarka

Nowy wskaźnik referencyjny. Wiemy, kiedy pojawi się projekt rozporządzenia

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2023 14:52
Projekt rozporządzenia ministra finansów wyznaczającego nowy wskaźnik referencyjny powinien się ukazać na kilka miesięcy przed 1 stycznia 2025 r., kiedy to rozporządzenie powinno wejść w życie - powiedział podczas webinaru ZBP dyrektor Departamentu Analiz i Strategii KNF Michał Kruszka.
Resort finansów zdecyduje czy przyjąć rekomendacje KNF w sprawie wskaźnika referencyjnego.
Resort finansów zdecyduje czy przyjąć rekomendacje KNF w sprawie wskaźnika referencyjnego.Foto: Shutterstock/Elzbieta Krzysztof

W środę odbył się zorganizowany przez Związek Banków Polskich webinar poświęcony wskaźnikom referencyjny WIBOR i WIRON. Nowy wskaźnik, WIRON, oparty na stopie jednodniowej, ma zastąpić obecnie funkcjonujący WIBOR, na którym oparte jest m.in. oprocentowania kredytów.

Procedurę rozpocznie KNF

- Data wejścia w życie rozporządzenia ministra finansów wyznaczającego nowy wskaźnik referencyjny to 1 stycznia 2025 r. Projekt rozporządzenia na pewno ukaże się kilka miesięcy przed tą datą, bo musi być przedmiotem konsultacji publicznych - powiedział podczas webinaru dyrektor Departamentu Analiz i Strategii Komisji Nadzoru Finansowego Michał Kruszka.

Przypomniał, że procedurę rozpocznie KNF, która musi ogłosić stanowisko w sprawie konieczności dokonania zmiany wskaźnika.

Rekomendacja dla ministra finansów

- KNF może uznać, że nie ma konieczności takiej zmiany, choć oczywiście prawdopodobieństwo takiego scenariusza jest bardzo niewielkie. Następnie stanowisko KNF powinno zostać przekazane Komitetowi Stabilności Finansowej, a jeśli KSF dojdzie do wniosku, że przychyla się do stanowiska, formułuje rekomendacje dla ministra finansów. MF nie jest prawnie związany rekomendacją KSF; powinien ją przyjąć, ale nie musi. Jeśli MF zdecyduje się przyjąć rekomendacje, na jej podstawie projektuje rozporządzenie - powiedział Michał Kruszka.

Czytaj także:

PAP/IAR/PR24/akg