more_horiz
Gospodarka

Daniel Obajtek powołany na prezesa zarządu PKN Orlen na kolejną kadencję

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2023 17:47
Rada nadzorcza PKN Orlen powołał Daniela Obajtka na prezesa zarządu na kolejną kadencję - poinformowała spółka.
Jako prezes zarządu PKN Orlen Daniel Obajtek stworzył silną multienergetyczną firmę, zdecydowanego lidera w Europie Środkowo-Wschodniej
Jako prezes zarządu PKN Orlen Daniel Obajtek stworzył silną multienergetyczną firmę, zdecydowanego lidera w Europie Środkowo-WschodniejFoto: PKN Orlen/mat.pras

Jak podała spółka, minister Aktywów Państwowych, działający jako podmiot uprawniony do wykonywania praw z akcji PKN Orlen należących do Skarbu Państwa, powołał Daniela Obajtka na członka zarządu nowej trzyletniej kadencji rozpoczynającej się z dniem odbycia Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia zatwierdzającego sprawozdanie finansowe spółki za rok obrotowy 2022.

Następnie rada nadzorcza spółki powierzyła Danielowi Obajtkowi funkcję prezesa zarządu PKN Orlen w okresie nowej wspólnej kadencji zarządu.

"Pan Daniel Obajtek jest prezesem zarządu i dyrektorem generalnym PKN Orlen od 6 lutego 2018 roku. Wcześniej, od 2017 do lutego 2018 roku, pełnił funkcję prezesa zarządu Grupy Energa S.A. W latach 2016-2017 kierował Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Od lipca 2016 do lutego 2018 był członkiem Rady Nadzorczej spółki Lotos Biopaliwa. Od czerwca 2016 do lutego 2018 był przewodniczącym Rady Nadzorczej Dalmor S.A." - czytamy w komunikacie. 

Multienergetyczna firma

Jako prezes zarządu PKN Orlen stworzył silną multienergetyczną firmę, zdecydowanego lidera w Europie Środkowo-Wschodniej. Dzięki zrealizowanym w 2022 roku przejęciom Grupy Lotos i PGNiG, a wcześniej Energi, Ruchu czy Polska Press dzisiaj Grupa Orlen posiada potencjał do realizacji wielomiliardowych inwestycji wzmacniających bezpieczeństwo i niezależność energetyczną Polski a nawet Europy Środkowej. Co za tym idzie, może skutecznie przeprowadzić transformację energetyczną na rynkach, na których funkcjonuje. Pod kierownictwem Pana Daniela Obajtka powstała zintegrowana, nowoczesna Grupa, która będzie generować około 400 miliardów zł przychodu rocznie i obsługiwać ok. 150 mln klientów, podano także. 

Strategia Grupy Orlen

"W ramach zaktualizowanej strategii Orlen2030 koncern planuje rekordowe inwestycje w energetykę odnawialną, wydobycie oraz rozwój projektów dotyczących zielonej energii, m.in. w obszarze biogazu i biopaliw. Koncern kontynuuje też rozwój technologii wodorowej, nowoczesnej petrochemii i bezpiecznej energetyki jądrowej. Na realizację strategicznych projektów, do końca tej dekady, firma przeznaczy około 320 mld zł. PKN ORLEN jako pierwszy koncern paliwowy z Europy Środkowej, zadeklarował cel osiągnięcia neutralności emisyjnej w 2050 roku" - czytamy także. 

Niezwykle istotnym elementem działalności Grupy Orlen jest też wzmacnianie bezpieczeństwa energetycznego, nie tylko w Polsce, ale w całym regionie. Jest to możliwe dzięki skutecznej dywersyfikacji dostaw surowców do Polski realizowanej intensywnie po 2015 roku.

Grupa PKN Orlen zarządza rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi działalność detaliczną w Europie Środkowej, wydobywczą w Polsce, Norwegii, Kanadzie i Pakistanie, a także zajmuje się produkcją energii, w tym z OZE i dystrybucją gazu ziemnego. W ramach budowy koncernu multienergetycznego spółka sfinalizowała przejęcia Energi, Grupy Lotos oraz PGNiG. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 278,51 mld zł w 2022 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

Czytaj także:

PAP/PAP Biznes/ISBnews/PR24.pl/mk