more_horiz
Gospodarka

"Od 2016 r. do rodzin trafiło blisko 230 mld zł". Minister Maląg o świadczeniu 500+

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2023 11:11
- Przed nami nowy okres świadczeniowy dla 500+. Prawo do niego jest ustalane na rok, od 1 czerwca do 31 maja następnego roku - poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. 
Minister rodziny: świadczenie 500+, a od stycznia 2024 r. będzie to 800+
Minister rodziny: świadczenie 500+, a od stycznia 2024 r. będzie to 800+Foto: PAP/Piotr Nowak

Minister Maląg podkreśliła podczas konferencji prasowej, że do rodzin od początku programu "Rodzina 500+" trafiło już blisko 230 mld zł. - To nie jest wydatek, to jest inwestycja w rodzinę - dodała. 

Resort rodziny przypomina, że rządowy program "Rodzina 500+" jest najbardziej znaczącą i realnie odczuwalną pomocą finansową ze strony państwa dla rodzin wychowujących dzieci. W ramach tego programu rodzinom z dziećmi na utrzymaniu przysługuje świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł na dziecko w wieku do ukończenia 18 roku życia, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę. 

- Do tej pory złożono wnioski o świadczenie "Rodzina 500 plus" na ponad 6 milionów 600 tysięcy dzieci na nowy okres świadczeniowy - poinformowała także minister. 

Poinformowała, że projekt ustawy w sprawie 800+ został przekazany do wpisania do wykazu prac rządu. - Za chwilę rozpoczniemy szerokie konsultacje, żeby społeczeństwu pokazać, jak ten projekt będzie wyglądał - dodała Maląg.

Podkreśliła, że nie jest planowane dodatkowe składanie wniosków. - Po stronie ZUS leży skonstruowanie i zmienienie programu, co jest wielkim wyzwaniem, by nie było dodatkowych czynności dla rodziców, którzy już złożyli wnioski na nowy okres świadczeniowy. To będą prace techniczne, których nie odczują obywatele - zapewniła szefowa MRiPS.

Posłuchaj
00:30 IAR/#Kurek/Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg mówi, że świadczenie 500+ jest inwestycją w przyszłość polskich rodzin (IAR) Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg mówi, że świadczenie 500+ jest inwestycją w przyszłość polskich rodzin (IAR)

Przyjmowaniem wniosków o świadczenie wychowawcze, ich rozpatrywaniem oraz przyznawaniem i wypłatą tego świadczenia zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

- Dziękuję Prezes ZUS Gertrudzie Uścińskiej, z inicjatywy której nastąpiła automatyzacja i uproszczenie składania wniosków przy programach na rzecz rodzin. Wsparcie rodzin to m.in. programy Rodzina 500+, Dobry Start czy Rodzinny Kapitał Opiekuńczy - powiedziała także minister Maląg.  

Na briefingu prasowym prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska wskazała, że obecna polityka społeczna realizuje fundamentalne zadania na rzecz obywateli, w tym na rzecz rodziny. Zwróciła uwagę, że w polityce tej ważne jest stosowanie zasady uproszczonego prawa.

- Uproszczenie tworzenia prawa jest konieczne po to, żeby stosować digitalizację, automatyzację. Prawo kiedyś stanowione jest skostniałe, archaiczne, bardzo trudne do tego, żeby np. zastosować sztuczną inteligencję czy też po prostu algorytmy, które walidują, kim jesteśmy i jakie powinniśmy spełnić warunki - powiedziała prof. Uścińska.

Wnioski o świadczenie składane są jedynie drogą elektroniczną. Można to zrobić na kilka sposobów - poprzez aplikację mobilną mZUS na smartfony i tablety, Platformę Usług Elektronicznych ZUS, portal Emp@tia albo swoją bankowość elektroniczną.

Czytaj także:


IAR/PAP/PR24.pl/mk

REKLAMA