more_horiz

Czerwińska o 500+: opozycja nie miała żadnych propozycji dla rodzin

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2023 08:01
Wiceminister rodziny i polityki społecznej Anita Czerwińska powiedziała, że program Rodzina 500+ w założeniu miał przywrócić godność polskim rodzinom, i tak się stało.

W Polskim Radiu 24 Anita Czerwińska stwierdziła, że przyczyną krytycznego podejścia opozycji do tego programu było to, że sama nie umiała zaproponować rozwiązań, które by poprawiły sytuację rodzin w czasie, gdy opozycja była u władzy.

Nadrabianie zaniedbań

- Opozycja krytykuje ten program od samego początku, dlatego że sama nie miała żadnych propozycji dla rodzin (…), a rodziny tego wsparcia potrzebowały. Dzisiaj sytuacja rodzin w Polsce jest diametralnie różna, została naszymi programami poprawiona - podkreśliła wiceminister rodziny i polityki społecznej.

Posłuchaj
13:09 PR24 2023_05_23-07-08-31.mp3 Czerwińska o 500+: opozycja nie miała żadnych propozycji dla rodzin (PR24)

Anita Czerwińska dodała, że program 500+ pozwolił nadrobić część zaniedbań, które nastąpiły po transformacji ustrojowej, kiedy całe regiony czy grupy zawodowe i społeczne były wykluczone. Jak podkreśliła, te różnice trzeba było nadrobić i wyrównać szanse obywateli.

- Program Rodzina 500+ miał przywrócić godność polskim rodzinom, Polakom, i tak się stało. Myślę, że nikt nie ma co do tego wątpliwości, wpłynął na decyzję o urodzeniu trzeciego i kolejnego dziecka - zaznaczyła.

Pogarda Tuska

Skrytykowała przy tym lidera PO Donalda Tuska za szydzenie, w kontekście programów społecznych PiS, ze zwolenników tej partii. - Nie jest niczym nowym, że Donald Tusk wyraża się o Polakach z pogardą. Czyni to z pozycji wyższości, z takiego poczucia, że jest kimś lepszym. To raczej nie ulegnie zmianie. Widać w nim też ogromną frustrację. Dlatego nie jest niczym nowym, że atakuje takimi stwierdzeniami Polaków - zaznaczyła Anita Czerwińska.

Jej zdaniem "opozycja raczej należy do tego nurtu, który atakuje rodzinę i więzi rodzinne, sugerując, proponując inne modele życia".

W czasie warszawskiej konwencji PiS prezes Jarosław Kaczyński zapowiedział zwiększenie programu od 1 stycznia do 800 zł miesięcznie. Poinformował także o planach wprowadzenia programów bezpłatnych leków dla seniorów w wieku 65+ oraz dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia, a także zniesienie opłat za autostrady.

* * *

Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka

Prowadzący: Dorota Kania

Gość: Anita Czerwińska (wiceminister rodziny i polityki społecznej)

Data emisji: 23.05.2023

Godzina emisji: 7.06

pp

Zobacz także

Zobacz także