more_horiz
Gospodarka

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. ZUS wypłacił już łącznie 5 miliardów złotych

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2023 14:25
Do tej pory ZUS wypłacił ponad 700 tys. świadczeń w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego na łączną kwotę 5 mld złotych; wnioski obsługiwane są praktycznie na bieżąco - poinformowała prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska.
ZUS: aktualnie poziom realizacji wniosków przez Zakład jest na poziomie blisko 99 proc.
ZUS: aktualnie poziom realizacji wniosków przez Zakład jest na poziomie blisko 99 proc.Foto: Shutterstock/The Faces

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy przysługuje na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12 do 35 miesiąca. Rodzice małych dzieci otrzymają maksymalnie do 12 tys. zł. Kapitał jest wypłacany w miesięcznych częściach - po 500 zł przez dwa lata lub po 1000 zł przez rok, w zależności od wyboru rodzica. Wsparcie nie zależy od dochodów rodziny i nie jest opodatkowane.

Już 5 mld zł na kontach rodzin

Według najnowszych danych liczba złożonych wniosków o RKO od początku funkcjonowania programu przekroczyła 770 tys. Do tej pory wypłaciliśmy ponad 700 tys. świadczeń na łączną kwotę 5 mld zł. Kolejne wypłaty są przygotowywane - poinformowała w wypowiedzi przesłanej PAP prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Zapewniła, że ZUS podejmuje działania, aby pieniądze były wypłacane jak najszybciej. - Aktualnie poziom realizacji wniosków przez Zakład jest na poziomie blisko 99 proc., co oznacza, że wnioski obsługiwane są praktycznie na bieżąco - podała szefowa Zakładu.

Czytaj także w tvp info: Premier: Jeśli PO wygra wybory, zlikwiduje programy społeczne

Składanie wniosków

ZUS zwraca uwagę, że w niektórych wnioskach o RKO występują błędy, co wpływa na czas rozpatrzenia elektronicznego dokumentu. Jeśli w sprawie jest konieczność przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego z klientem, pracownicy ZUS będą się z nim kontaktować.

Zobacz również w i.pl: Świadczenia na dziecko. Porównaj różne formy wsparcia i zasady ich przyznawania

Każdy wniosek o RKO wymaga indywidualnego przeprocesowania oraz sprawdzenia w odpowiednich rejestrach. Zdarzają się sytuacje, że rodzice lub opiekunowie złożyli po kilka wniosków na to samo dziecko, często ze sprzecznymi danymi. W niektórych wnioskach występują również błędy w numerze PESEL dziecka.

Czytaj także:

PAP/IAR/PR24.pl/mk