Koniec z optymalizacją podatkową? Fiskus szykuje nową broń
Ministerstwo finansów szykuje ostrą broń na podatników unikających z premedytacją płacenia danin. Dzięki nowelizacji Ordynacji podatkowej, fiskus będzie mógł zastosować klauzulę, która uniemożliwi działania, których jedynym celem jest unikanie lub istotne zmniejszenie podatku. Jak oceniają eksperci, to kres optymalizacji podatkowej.
2014-07-18, 17:37
Posłuchaj
Jak tłumaczy portalowi gospodarka.polskieradio.pl Paweł Tomczykowski z Kancelarii Ożóg Tomczykowski, obecna nowelizacja wieńczy prowadzone od kilku działania resortu finansów, służące ograniczeniu korzystania z optymalizacji podatkowej.
Fiskus juz od lat celuje w optymalizację podatkową
Przypomina, że w pierwszej kolejności wprowadzono wiele rozwiązań zniechęcających podatników do wykorzystywania umów o unikaniu podwójnego opodatkowania (np. z Cyprem, Maltą, Luksemburgiem czy Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi).
Kolejnym krokiem resortu było przygotowanie projektu ustawy o tzw. „kontrolowanych spółkach zagranicznych” – CFC. Ta nowa konstrukcja podatkowa w określonych sytuacjach będzie nakładała na polskich podatników obowiązek zapłaty w Polsce podatku dochodowego o stawce 19 proc. od zysków osiąganych przez ich zagraniczne spółki zależne.
REKLAMA
Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania wieńczy dzieło
- Ostatnim z planowanych rozwiązań jest projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej z 9 lipca 2014 r. Zakłada on wprowadzenie do polskiego systemu prawnego tzw. ogólnej klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania – wyjaśnia ekspert.
– W wyniku zastosowania tej klauzuli, organ podatkowy będzie miał prawo do dokonania wymiaru wysokości podatku związanego z określonym zdarzeniem gospodarczym przy zastosowaniu „adekwatnych” do jego osiągnięcia typowych konstrukcji prawnych (i pominięciu tych, które są „nieadekwatne”, czyli sztuczne) – tłumaczy Paweł Tomczykowski z Kancelarii Ożóg Tomczykowski.
Zdaniem rozmówcy portalu, to rozwiązanie budzi wiele wątpliwości, gdyż wiele przepisów podatkowych jest nieostrych i można je dowolnie interpretować. – Stąd zasadne stają się obawy przedsiębiorców, jak będą stosowane nowe przepisy – mówi ekspert.
Fiskus zostawia furtkę podatnikom
Proponowana nowelizacja zawiera na szczęście rozwiązania umozliwiwjace podatnikom obronę. – W celu zminimalizowania skutków związanych z zastosowaniem klauzuli, zakłada się możliwość uzyskiwania przez podatników tzw. opinii zabezpieczających, umożliwiających poznanie stanowiska organów podatkowych odnośnie planowanych przez podatników transakcji, do których potencjalnie zastosowanie może znaleźć klauzula – mówi ekspert.
REKLAMA
–Opinie będą zawierały ocenę, czy planowana przez podatnika konstrukcja prawna stanowi nadużycie swobody kształtowania stosunków prawnych uzasadniające zastosowanie ogólnej klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania – mówi Tomczykowski.
Uzyskanie ich będzie jednak czasochłonne (6 miesięcy) i drogie (15 tys. zł albo 30 tys. zł w zależności od tego czy opinia dotyczy spraw krajowych czy międzynarodowych).
Arkadiusz Ekiert
REKLAMA