„Złote Blachy 2015” dla policjantów przyznane: za walkę z piractwem
Koalicja Antypiracka pa raz kolejny uhonorowała „Złotymi Blachami” policjantów z jednostek Policji, które w mijającym roku szczególnie wyróżniły się skuteczną walką z piractwem muzycznym, telewizyjnym i komputerowym.
2015-12-17, 20:00
Posłuchaj
Polska policja jest coraz lepiej przygotowana do zwalczania piractwa, mówi Bartłomiej Witucki z BSA The Software Alliance./Arkadiusz Ekiert, Polskie Radio/.
Dodaj do playlisty
Za walkę z naruszeniami praw wartości intelektualnej i cyberprzestępczością zostały uhonorowane Komendy Województwie z Katowic, Opola i Olsztyna, komenda Miejska Policji w Gliwicach oraz Komenda Powiatowa Policji w Namysłowie. Złotą Blachę otrzymał także Wydział do walki z Cyberprzestępczością Biura Służby Kryminalnej Komendy Głównej Policji.
̶ Przestępczość związana z naruszeniami praw wartości intelektualnej i szeroko rozumiana cyberprzestępczość to bardzo poważny problem dla naszyj gospodarki – mówi portalowi gospodarka.polskieradio.pl Bartłomiej Witucki z BSA The Software Alliance. Dlatego walka z tym procederem jest bardzo potrzebna.
- Potwierdzają to dane. Wartość nielegalnego oprogramowania w Polsce została oszacowana na kwotę 580 milionów dolarów. Z opublikowanego w 2014 roku badania BSA wynika, że 51% oprogramowania w Polsce używa się bez odpowiednich licencji. To pokazuje, z jaką skalą mamy do czynienia. Dziś na uroczystości rozdania Złotych Blach przedstawiciel Stowarzyszenia Sygnał mówił o setkach milionów, jeśli chodzi o straty i szkody nadawców telewizyjnych. To są potężne kwoty. Trzeba pamiętać, że show biznes po przemyśle zbrojeniowym to jedna z największych gałęzi przemysłu. To potężny rynek, który zatrudnia bardzo dużą liczbę ludzi i każde działanie, które powoduje uszczuplenie rentowności tego rodzaju działalności przekłada się na inne wymiary gospodarki, chociażby na poziom zatrudnienia czy też PKB – mówi Bartłomiej Witucki.
W walce z cyberprzestępczością i naruszaniem praw autorskich coraz skuteczniejsza jest polska Policja.
REKLAMA
- Ponad rok temu zaczęto w naszej Policji powoływać Wydziały do walki z cyberprzestępczością przy Komendach Wojewódzkich. Dodatkowo jest już specjalny Wydział w Komendzie Głównej Policji, który jest odpowiedzialny za utworzenie, organizacje i koordynację takiej walki. To oznacza, że przyjęto pewne rozwiązanie systemowe, które się sprawdza – mówi Bartłomiej Witucki.
W ostatnim kwartale Wydział do walki z Cyberprzestępczością Biura Służby Kryminalnej Komendy Głównej Policji przeznaczył na walkę z cyberprzestępczością i naruszaniem praw autorskich 6 milionów złotych.
- Kupujemy coraz lepszy sprzęt by wyszukiwać, śledzić strony internetowe gdzie dokonuje się tego rodzaju przestępstw. Idziemy z duchem czasu. Nie chcę przez to powiedzieć, że do tej pory tym problemem się nie zajmowaliśmy. Zajmowaliśmy się, tylko nie mieliśmy odpowiednich struktur. W tym roku takie struktury już powstały. Wcześniej te zespoły, które zajmowały się tym obszarem działały w Wydziałach do walki z przestępczością gospodarczą. Teraz mamy osobną, wydzieloną strukturę, która jest dedykowana tylko do walki z cyberprzestępczością i naruszaniem praw autorskich – mówi portalowi gospodarka.polskieradio.pl zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Wojciech Olbryś.
Arkadiusz Ekiert
REKLAMA
REKLAMA