Na jakie wsparcie mogą liczyć mikrofirmy
- Sukces każdego państwa zależy od gospodarki a jej solą są małe i średnie firmy, ale przede wszystkim mikroprzedsiębiorstwa, które stanowią ponad 90% firm w Polsce – zaznacza dr Jerzy Kwieciński, wiceminister Rozwoju.
2016-12-21, 19:37
Posłuchaj
- Musimy tworzyć właściwe warunki żeby te firmy jak najlepiej funkcjonowały na rynku unijnym, ale musimy też dbać o te nowe firmy, które dopiero powstają – dodaje wiceminister.
Szczególnie wsparcia potrzebują firmy, które opierają się o nowe technologie – start-upy - w ich przypadku ryzyko jest dużo większe.
- Zmiany i ułatwienia, które chcemy wprowadzać, zawarliśmy w Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Wierzymy, że zmienią one zarówno klimat dla działalności MŚP jak i warunki zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej w naszym kraju. Małe firmy dziś najbardziej narzekają m.in. na otoczenie prawne, które ma być znacznie przyjaźniejsze dla przedsiębiorców m.in. dzięki Pakietowi 100 Zmian dla biznesu. Inną bolączką najmniejszych firm w kraju jest dostęp do finansowania - przekonuje dr Jerzy Kwieciński.
Mikroprzedsiębiorcy mogą też liczyć na specjalne wsparcie ze strony programów ramowych Unii Europejskiej.
REKLAMA
̶ Jest to specjalna grupa programów zarządzanych bezpośrednio przez Komisję Europejską z budżetu unijnego, gdzie nie ma kopert narodowych i gdzie trzeba konkurować na poziomie całej Europy o dodatkowe środki - wyjaśnia Arkadiusz Lewicki, Dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Instrumentów Finansowych Programów UE.
-Od tego jak będą przygotowani kandydaci i instytucje finansowe zależy, ile te instytucje podadzą w preferencyjnej formie ze wsparciem unijnym, na rynki krajowe. Przedsiębiorcy mogą liczyć m.in. na pożyczki i kredyty na preferencyjnych warunkach, którymi są przede wszystkim bezpłatne gwarancje inwestycyjne, jak również na współuczestniczące środki obrotowe – dodaje Lewicki.
Szczegóły dotyczące wsparcia znajdą Państwo na stronie www.InstrumentyFinansoweUE.gov.pl
Dominik Olędzki
REKLAMA
REKLAMA