Polski Fundusz Rozwoju wesprze program "Żwirko i Wigura"

Polski Fundusz Rozwoju jest zaangażowany we wsparcie koordynacji programu "Żwirko i Wigura". 

2017-10-11, 20:18

Polski Fundusz Rozwoju wesprze program "Żwirko i Wigura"
Zakres programu "Żwirko i Wigura" jest bardzo szeroki, w gruncie rzeczy chodzi w nim o gospodarkę opartą na danych. . Foto: Pixabay

Posłuchaj

Polski Fundusz Rozwoju jest zaangażowany we wsparcie koordynacji programu "Żwirko i Wigura", którego celem jest budowa w Polsce infrastruktury oraz usług opartych związanych z lotami bezzałogowców- wyjaśnia Paweł Borys -prezes Polskiego Funduszu Rozwoju. /Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

To jeden z flagowych programów Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

− Jego celem jest budowa w Polsce infrastruktury oraz usług opartych związanych z lotami bezzałogowców- wyjaśnia Paweł Borys -prezes Polskiego Funduszu Rozwoju. 

Przedsięwzięcie jest postrzegane jako bardzo atrakcyjne pod względem gospodarczym. Nie chodzi tylko o same technologie, chociaż i w tym przypadku Polska ma duży potencjał do wzmocnienia swojej pozycji, ale o wykorzystanie bezzałogowców do świadczenia różnego typu usług, w tym zdobywania i przetwarzania danych, które mogą mieć rozmaite zastosowanie.

Polskie instytucje rozwoju, a wśród nich PFR oferują różne instrumenty finansowe, które mogą służyć finansowaniu projektów związanych z realizacją tego programu. Dlatego nawiązana została współpraca między innymi z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Zakłada się powstanie w Polsce kompletnej infrastruktury i nowych technologii związanych z ruchem bezzałogowym.

REKLAMA

Zakres programu "Żwirko i Wigura" jest bardzo szeroki, w gruncie rzeczy chodzi w nim o gospodarkę opartą na danych. Realizacja programu została podzielona na 4 obszary.

− Pierwszy z nich to rozwój zarządzania przestrzenią powietrzną - podkreśla Małgorzata Darowska, menedżer programu.     

Drugi obszar to specjalistyczne usługi wspierające przetwarzanie danych dla celów takich jak: rolnictwo precyzyjne, górnictwo czy geodezja.

Trzeci to centra przetwarzania danych, które dopiero będą musiały powstać w ramach rozwoju rynku.

REKLAMA

Obszar czwarty dotyczy centrów kompetencji. Podział taki jest następstwem przeprowadzonych badań analitycznych. Ustalono, że cały sektor nie będzie się rozwijał jeżeli nie zostanie zapewnione jego bezpieczeństwo.

Również Komisja Europejska  podkreśla, że warunkiem dalszego rozwoju sektora bezzałogowców jest wypracowanie systemów bezpieczeństwa, czyli tak naprawdę autostrad dla dronów. Mowa o infrastrukturze warunkującej bezpieczne ich wykorzystanie. Barierą jaką zidentyfikowano, jeśli chodzi o bezpieczeństwo, to na przykład trywialna pozornie rzecz, a mianowicie ubezpieczenia umożliwiające świadczenie usług na etapie wczesnego rozwoju. Obecnie są problemy z ubezpieczaniem start-upów. Wynika  to między innymi z faktu, że bezzałogowce nie podlegają certyfikacji.

Koncepcja rozwoju zarządzania przestrzenią powietrzną została uznana za priorytet w programie "Żwirko i Wigura". Tym samym specjaliści  realizujący program skupiają się teraz na tworzeniu infrastruktury, w której drony będą mogły funkcjonować. Następnie  będą się koncentrować na sektorze usług.

Dariusz Kwiatkowski

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej