Kuzyn tarpana - konik polski: koń z pomysłami, również na biznes

2014-08-30, 08:08

Kuzyn tarpana - konik polski: koń z pomysłami, również na biznes
Konik Polski, Roztocze . Foto: Wikimedia Commons, Rafal Klisowski

XV Krajowa Wystawa Koników Polskich Tarpaniada 2014 rozpoczyna się w sobotę w Stadzie Ogierów w Sierakowie. Podczas imprezy można te konie podziwiać, kupić i dowiedzieć się, jak je hodować.

Posłuchaj

O koniku polskim, kuzynie tarpana, mówi prof. Tadeusz Jezierski ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. /Hanna Uszyńska, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

O konikach polskich, zaliczających się do wyjątkowych i bardzo ciekawych ras, mówi prof. Tadeusz Jezierski ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

– Nazwę konik polski nadał po raz pierwszy w latach dwudziestych profesor Tadeusz Vetulani, propagator i znawca tej rasy. Wywodzi się ona od dzikiego konia wschodnioeuropejskiego – tzw. tarpana. Stąd koniki polskie nazywane są czasami mylnie tarpanami – mówi prof. Jezierski.

Te konie żyją w Polsce w stanie półdzikim, w rezerwatach, jednocześnie w całym kraju jest rozpowszechniona ich hodowla, objęta programem ochrony zasobów genetycznych.

Konik polski: koń z pomysłami

– Konik Polski, charakteryzuje się nie tylko niewielkim wzrostem ale umaszczeniem – myszatym, czyli szarym w odcieniu od jasnego do ciemnego. Wśród innych koni wyróżnia go pręga biegnąca  od grzywy do nasady ogona – podkreśla profesor.

– Jeszcze kilkanaście lat temu koniki polskie były zwierzętami roboczymi, wykorzystywanymi np. w okolicach Grójca w tutejszych sadach – mówi prof. Jezierski.

Jak podkreśla gość Radiowej Jedynki, obecnie te funkcje zanikły i najczęściej wykorzystywane są rekreacyjnie, pod wierzch. – Nie mają zacięcia sportowego, za to bardzo łagodny charakter i przyjazne podejście do człowieka. Przy tym są samodzielne, potrafią mieć własne pomysły – podkreśla profesor.

W Polsce hodowlą konika zajmuje się kilkaset osób, ciekawostką jest to, że za granicą jest ich znacznie więcej niż w Polsce. Dotyczy to zwłaszcza Holandii, gdzie używane są w projektach dotyczących ochrony krajobrazu. – Chodzi o to, aby w terenach zielonych „zgryzały” niepotrzebną zieleń – krzaki – opowiada profesor. Hodowane są też w W. Brytanii i w Niemczech.

Podczas Tarpaniady odbędzie się konkurs piękności koników polskich, pokazy ich wykorzystania, pod siodło, w zaprzęgu.

Można też kupić konika, ich ceny wynoszą 1-2 tys. zł.

W Polsce hodowanych jest ok. 900 klaczy i 200 ogierów koników polskich.

Hanna Uszyńska, jk

Polecane

Wróć do strony głównej