Reforma KRUS konieczna. Zamiast likwidacji stopniowe wygaszanie preferencji?
Komisja Europejska utrzymała zalecenie dla Polski dotyczące wycofywania specjalnego systemu emerytalnego dla rolników, argumentując, że KRUS tworzy zachęty dla drobnych producentów rolnych do pozostania w tym sektorze, a to z kolei skutkuje ukrytym bezrobociem na obszarach wiejskich i negatywnie wpływa na produktywność rolnictwa.
2014-09-12, 13:27
Posłuchaj
O tym, jak mogłaby wyglądać reforma Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, mówi Sylwester Fronczak z Forum Obywatelskiego Rozwoju.
- Eksperci unijni sugerują jedynie likwidację KRUS. Według FOR jest to podejście zbyt drastyczne. My proponujemy stopniowe, powolne wygaszanie preferencji – wyjaśnia Fronczak. - Likwidacja KRUS mogłaby doprowadzić do bankructwa wielu małych i nisko dochodowych przedsiębiorstw rolniczych – dodaje.
Podział rolników na trzy grupy
Ekspert wyjaśnia, jak miałoby wyglądać takie stopniowe wygaszanie preferencji.
- Posłużę się koncepcją przygotowaną przez Forum Inicjatyw Rozwojowych z 2011 roku, gdzie pojawiła się propozycja podziału rolników na trzy grupy: nisko dochodowych pozostających w KRUS, średnio dochodowych będących w systemie hybrydowym i najbogatszych rolników, którzy ubezpieczeni byliby w KRUS. Obecny podatek rolny nie odzwierciedla siły ekonomicznej gospodarstwa. Opiera się on głównie na jakości gleby i powierzchni, a nie ma nic wspólnego z dochodowością – wyjaśnia ekspert FOR.
REKLAMA
Prace nad projektem wstrzymane
W najtrudniejszej sytuacji jest grupa najuboższych rolników.
- Projekt przygotowany wspólnie przez Ministerstwo Finansów i Ministerstwo Rolnictwa zakładał, że rachunkowością dla rolników nie byłyby objęte małe przedsiębiorstwa, czyli poniżej 6 hektarów. Jednak prace nad nim ustały. Obecny rozkład sił w polskim rządzie, jest taki, że hamuje on zmiany w KRUS – mówi Fronczak.
Reforma KRUS wynika z potrzeb polskiej gospodarki
Ekspert uważa, że Unia Europejska nie może wymusić na Polsce likwidacji KRUS.
- Reforma KRUS jest wystarczającym sposobem na rozwiązanie tego problemu – mówi Fronczak. – Z jednej strony jest to zadośćuczynienie żądaniom unijnym, ale z drugiej strony potrzeba gospodarki polskiej – dodaje.
REKLAMA
Wprowadzenie rachunkowości dla wszystkich rolników
Jak informuje ekspert, FOR proponuje wprowadzenie rachunkowości dla wszystkich rolników.
- W początkowej fazie mógłby być to podatek uproszczony, np. zryczałtowany dla tych nisko dochodowych gospodarstw. Jednak patrząc dalekosiężnie, byłyby nim później objęte wszystkie gospodarstwa – wyjaśnia Fronczak.
Z ubezpieczenia w KRUS korzysta obecnie około 1,5 mln osób, a przeciętne świadczenie wynosi tam ok. 850 zł.
Elżbieta Mamos, awi
REKLAMA
REKLAMA