KRUS: komu i na jakich zasadach przysługuje zasiłek macierzyński

W ubiegłym roku nastąpiło wiele zmian w zakresie ubezpieczenia społecznego rolników, wśród nich i ta dotycząca zasiłku macierzyńskiego.

2014-10-30, 12:35

KRUS: komu i na jakich zasadach przysługuje zasiłek macierzyński
. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

O zasadach przyznawania zasiłku macierzyńskiego mówiła w radiowej Jedynce, w audycji Poranne rozmaitości, Maria Lewandowska z Biura Komunikacji Społecznej Centrali KRUS /Grzegorz Maciak, Polskie Radio/
+
Dodaj do playlisty

- Od 1 września 2013 roku zasiłek macierzyński z ubezpieczenia wypadkowego, chorobowego i macierzyńskiego rolników przysługuje z tytułu urodzenia dziecka; przyjęcia dziecka do 7. roku życia na wychowanie, i to jest nowość, w przypadku dziecka, wobec którego przyjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, to jest do 10. roku życia; albo z tytułu przyjęcia dziecka do 7. roku życia na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, ale jest tu wyjątek, że nie może to być rodzina zastępcza zawodowa - wyjaśnia Maria Lewandowska z Biura Komunikacji Społecznej Centrali KRUS.

Tryb ubezpieczenia ma znaczenie

Znaczenie przy zasiłku macierzyńskim ma tryb ubezpieczenia, ale jak wyjaśnia ekspertka z KRUS, nie pozbawia on rolników prawa do tego świadczenia.

- W przypadku, kiedy jest to tryb obowiązkowy, zasiłek macierzyński przysługuje od dnia, w którym przysługuje też ubezpieczenie. Natomiast w trybie dobrowolnym, w ubezpieczeniu na wniosek, prawo do zasiłku macierzyńskiego, tak jak do wszystkich świadczeń wypadkowych, chorobowych, macierzyńskich z KRUS, przysługuje co najmniej po roku podlegania temu ubezpieczeniu. Czyli osoba, która ubezpieczona jest na wniosek, legitymuje się co najmniej rocznym okresem ubezpieczenia, ale wyłącznie ubezpieczenia społecznego rolników, może o takie świadczenie do Kasy wystąpić – mówi Lewandowska.

Zasiłek nie zawsze dla obydwojga rodziców

To, czy zasiłek ten przysługuje tylko jednemu z rodziców, czy jednocześnie matce i ojcu, zależy od tego, czy podlegają oni jednemu ubezpieczeniu.

REKLAMA

- Jeżeli zarówno matka, jak i ojciec są rolnikami, czyli objęci są ubezpieczeniem społecznym rolników, to będzie to jedno świadczenie na dziecko dla obojga rodziców, otrzymają oni jeden zasiłek macierzyński. Natomiast jeśli ojciec dziecka, lub matka, jest objęty innym ubezpieczeniem społecznym, a drugi rodzic jest ubezpieczony w KRUS, to każdemu z nich przysługuje odrębny zasiłek macierzyński. I jedno, i drugie otrzyma wtedy niezależnie zasiłek macierzyński ze swojego ubezpieczenia społecznego – tłumaczy Lewandowska.

Prawo do zasiłku nie przedawnia się przez 10 lat

Takie świadczenie otrzymuje się na wniosek osoby zainteresowanej.

- Po urodzeniu się dziecka, po złożeniu wniosku ze skróconym aktem urodzenia, Kasa niezwłocznie rozpatruje prawo do świadczenia i przyznaje je. Natomiast najdłużej można zwlekać ze złożeniem takiego wniosku aż do 10 lat, a to dlatego że nastąpiła wspomniana już zmiana przepisów: prawo do zasiłku przysługuje na dziecko przysposobione w wieku do 7 albo nawet do 10 lat, jeżeli został odroczony obowiązek szkolny. Tak więc aż 10 lat nie przedawnia się prawo do jednorazowego zasiłku macierzyńskiego z ubezpieczenia społecznego rolników – mówi ekspertka z KRUS.

Jedyne świadczenie rodzinne z KRUS

Zasiłek macierzyński to jedyne świadczenie rodzinne z ubezpieczenia wypadkowego, chorobowego i macierzyńskiego, w ubezpieczeniu społecznym rolników.

REKLAMA

- Jeśli chodzi o inne świadczenia rodzinne, to reguluje je Ustawa o świadczeniach rodzinnych, którą realizują samorządy terytorialne, i tam należy składać wnioski o zasiłek pielęgnacyjny, specjalny zasiłek opiekuńczy i inne świadczenia oraz dodatki przysługujące rodzinom. W Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego jedynym świadczeniem rodzinnym jest zasiłek macierzyński – wyjaśnia Lewandowska.

Grzegorz Maciak, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej