Rekordowe zbiory upraw przeznaczonych na produkcję biopaliw
W tym roku padnie rekord zbiorów upraw przeznaczonych na produkcję biopaliw. Samego rzepaku będzie to ponad 3 mln ton.
2014-11-27, 10:31
Posłuchaj
W Polsce rzepak uprawia nawet 100 tysięcy gospodarstw. 60 procent zbiorów przeznaczanych jest na cele paliwowe.
- To bardzo opłaca się rolnikom, stąd mamy ten boom rzepakowy. W tym roku warunki pogodowe były bardzo sprzyjające. Ponadto polscy rolnicy niemal do perfekcji doprowadzili technologię uprawy rzepaku - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Lech Kempczyński, dyrektor generalny Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju.
Świetlana przyszłość pod znakiem zapytania
Obecnie Narodowy Cel Wskaźnikowy, który określa minimalny udział biopaliw na rynku, wynosi 7,1 proc. Do roku 2020 będzie to już 10 procent.
- To bardzo dobra wiadomość dla rolników. Niestety, szyki może pokrzyżować Unia Europejska, która chce ograniczyć ilość biopaliwa I generacji na rzecz tych, które byłby produkowane z produktów nieżywnościowych, np. resztek i odpadów. Są to na razie jednak odległe plany, bo jest to technologia droga i skomplikowana, a co za tym idzie nieopłacalna - dodawał ekspert.
Wymagane certyfikaty
Od nowego roku grupy producentów rzepaku i firmy skupowe, będą musiały uzyskać certyfikat, który świadczyłby o sprzedaży nasion na cele paliwowe.
Biopaliwa: producenci rzepaku będą musieli mieć certyfikat >>>
- Biopaliwa są elementem gospodarki paliwowej państwa. Wprowadzenie certyfikatów ma uporządkować rynek. Będzie mógł go otrzymać każdy, kto spełnia warunki. Chodzi m.in. o kontrolę tego, czy rolnicy nie produkują rzepaku na terenach podlegających ochronie - wyjaśniał dyrektor PSPO.
Błażej Prośniewski, awi