Produkcja zbóż: miliony ton rozbieżności?
Rolnicy twierdzą, że dane Głównego Urzędu Statystycznego zawyżają produkcję zbóż, a przez to negatywnie wpływają na ceny ziarna - pisze "Nasz Dziennik".
2016-12-27, 07:29
GUS poinformował, że w tym roku zebrano z pól 30 milionów sto tysięcy ton zbóż, w tym 25 milionów 800 tysięcy ton zbóż podstawowych, to znaczy: pszenicy, żyta, jęczmienia, pszenżyta i owsa. 4 miliony 200 tysięcy ton stanowiła kukurydza. Natomiast Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych twierdzi, że zbiory ogółem wyniosły 29 milionów ton, a zbóż podstawowych 25 i pół miliona ton - pisze "Nasz Dziennik".
Niskie ceny skupu
Według rolników, w poprzednich latach różnice w szacowaniu wielkości zbiorów ziarna były jeszcze większe, często w granicach 4-5 milionów ton. Ich zdaniem, powoduje to utrzymywane się niskich cen skupu, a przez to i opłacalność produkcji jest niższa. Eksperci GUS przekonują, że dane przez nich podawane opierają się na sprawdzonych metodach badawczych oraz że niewielkie różnice w szacunkach są dopuszczalne.
Ceny zboża na unijnym i światowym rynku są porównywalne z cenami w Polsce, dlatego też eksport przestaje być opłacalny. Rolnicy skarżą się też na negatywny wpływ na polski rynek niekontrolowanego importu zbóż z Ukrainy. Organizacje rolnicze wnoszą do Komisji Europejskiej, by wprowadziła ograniczające go mechanizmy.
IAR, awi
REKLAMA
REKLAMA