Prawo łowieckie w Sejmie. Co z prawami właścicieli nieruchomości przy tworzeniu obwodów łowieckich?
We wtorek posłowie rozpoczną tegoroczne prace nad rządową propozycją nowelizacji prawa łowieckiego. Nad projektem debatują członkowie specjalnej podkomisji.
2017-01-10, 08:10
Posłuchaj
Nowelizację prawa łowieckiego wymusza orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z lipca 2014 roku.
Stwierdzono wówczas, że przepisy w niewystarczający sposób uwzględniają prawa właścicieli nieruchomości przy tworzeniu obwodów łowieckich.
Zdaniem rzecznika resortu środowiska, Pawła Muchy, obecna propozycja wypełnia ówczesne zalecenia TK.
- Jeśli ktoś nie życzy sobie prowadzenia na jego terenie polowań, to oczywiście może to zgłosić podczas konsultacji przy tworzeniu obwodów łowieckich. To w tym procesie z pewnością będzie brane pod uwagę. Z kolei zarzuty mówiące o tym, że podczas polowań będzie zakaz wstępu do lasów są śmieszne. Dotyczy to wyłącznie osób, które w rażący sposób utrudniają wykonywania planów łowieckich - wskazuje rzecznik.
REKLAMA
Głosy krytyki
Projekt krytykuje między innymi Cezary Wyszyński z fundacji Viva!. Jego zdaniem projekt nie pozwala w pełni decydować właścicielom o łowieckim przeznaczeniu własnych nieruchomości.
- W myśl tej propozycji, przy tworzeniu obwodu na terenie danej posesji właściciel może jedynie odnieść się do takiego pomysłu w niewiążącej opinii. Inna metoda to droga sądowa. Będzie trzeba wykazać, że wyznawana religia zabrania właścicielowi tolerowania uboju zwierząt na terenie jego nieruchomości - tłumaczy.
IAR, awi
REKLAMA