ARiMR pomaga przy zalesianiu. Wnioski do 31 lipca

Do 31 lipca można składać wnioski o przyznane wsparcia na zalesienie.

2019-07-24, 13:14

ARiMR pomaga przy zalesianiu. Wnioski do 31 lipca
Do 31 lipca można składać wnioski o przyznane wsparcia na zalesienie. . Foto: pixabay

Posłuchaj

Do 31 lipca można składać wnioski o przyznane wsparcia na zalesienie. Kto może , i na jakich zasadach je składać, wyjaśnia w radiowej Jedynce Joanna Czarnecka z departamentu płatności bezpośrednich w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa./Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

− Z pomocy mogą skorzystać podmioty spełniające określone warunki, wyjaśnia Joanna Czarnecka z departamentu płatności bezpośrednich w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Kto może skorzystać z pomocy przyzalesianiu

− Poddziałanie Wsparcie na zalesianie i tworzenie terenów zalesionych skierowane jest do rolników (osób fizycznych  lub prawnych ), którzy są właścicielami lub współwłaścicielami gruntów przeznaczonych do zalesienia lub grunty te stanowią własność małżonka.

Beneficjentem mogą być również jednostki samorządu terytorialnego i jednostki organizacyjne gmin, powiatów oraz województw, jednakże przyznawana im pomoc obejmuje jedynie koszty założenia uprawy leśnej, tzw. wsparcie na zalesienie – mówi gość radiowej Jedynki.

O pomoc może wnioskować rolnik, któremu został nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności. Zarazem rolnik, który zobowiązał się do: wykonania zalesienia gruntu zgodnie z wymogami planu zalesienia, uzyskał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla planowanego wykonania zalesienia - jeżeli realizacja zalesienia wymaga uzyskania takiej decyzji.

REKLAMA

Zalesianiu podlegają gleby o niewielkim znaczeniu dla produkcji rolnej

Ryszard Zarudzki - podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi podkreśla, że zalesianie dotyczy gleb o niewielkim znaczeniu dla produkcji rolnej.

− Zalesianie jest to przede wszystkim zagospodarowanie klas najgorszych gleb, gdzie już występuje erozja i nie można w inny sposób zatrzymać degradacji gleb. One są specjalnie kwalifikowane - mówi.

Jakie dokumenty trzeba dołączyć do wniosku o pomoc przy zalesianiu

− Do wniosku o przyznanie wsparcia trzeba dołączyć kilka dokumentów, zaznacza Joanna Czarnecka. Są to: kopia planu zalesienia, potwierdzona za zgodność z oryginałem przez nadleśniczego sporządzającego ten plan wraz z wymaganymi załącznikami, dokumenty potwierdzające własność gruntu, na którym będzie realizowane zalesienie, pisemna zgoda pozostałych współwłaścicieli, jeżeli grunt przeznaczony do zalesienia jest przedmiotem  współwłasności lub pisemna zgoda współmałżonka, jeżeli taki grunt jest jego własnością , decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach, jeżeli uzyskanie takiej decyzji dla planowanego wykonania zalesienia jest wymagane przepisami prawa.

W porównaniu do poprzedniego naboru nastąpiły zmiany w przepisach. 

REKLAMA

− Wśród  najważniejszych  jest zwiększenie  wysokości stawek wsparcia na zalesienie do stu procent wyszacowanych kosztów inwestycyjnych- informuje Joanna Czarnecka.

Poza tym zostało wprowadzone nowe kryterium wyboru operacji dla gruntów położonych przynajmniej w części na obszarach ONW,  wyznaczonych dla PROW 2007-2013. Uproszczono też przepisy dotyczące przyznawania pomocy spadkobiercom rolnika ubiegającego się o przyznanie pomocy, w przypadku gdy postępowanie sądowe o stwierdzenie nabycia spadku nie zostało zakończone. Zaktualizowano także listę gatunków rodzimych drzew i krzewów  przeznaczonych do zalesienia.

Pomoc na zalesienie składa się z trzech rodzajów premii: wsparcia na zalesienie, premii pielęgnacyjnej i premii zalesieniowej. Wsparcie na zalesienie  stanowi zryczałtowaną płatność z tytułu  poniesionych kosztów wykonania zalesienia oraz ewentualnych poprawek w drugim roku, dodatkowo jego grodzenia lub zabezpieczenia drzewek trzema palikami. Wypłacana jest jednorazowo, w pierwszym roku po założeniu uprawy.

W 2019 roku nastąpiło zwiększenie wysokości wsparcia na zalesienie, w wyniku którego stawki te wynoszą obecnie od 8307 złotych  do 12707 złotych na hektar. Wcześniej było to od 4984 zł do 7624 zł na hektar. Wysokość pomocy zależy między innymi od proporcji gatunków iglastych i liściastych w strukturze drzewostanu.

REKLAMA

Premia pielęgnacyjna stanowi zryczałtowaną płatność z tytułu poniesionych kosztów prac pielęgnacyjnych. Wypłacana jest corocznie przez 5 lat do zalesionych gruntów lub gruntów z sukcesją naturalną. Wysokość takiej premii zależy  między innymi od ukształtowania terenu i wynosi od 794 złotych  do 1628 złotych na hektar.

Premia zalesieniowa ma również postać zryczałtowanej płatności z tytułu pokrycia kosztów utraconych dochodów z działalności rolniczej. Wypłacana jest corocznie przez 12 lat , do gruntów , na których przed wykonaniem zalesienia była prowadzona działalność rolnicza i wynosi 1215 złotych do hektara.

Premia pielęgnacyjna i premia zalesieniowa są wypłacane na podstawie wniosków składanych w kolejnych latach, w terminie od 15 marca do 15 maja. 

Europejski Fundusz Rolny na rzecz rozwoju obszarów wiejskich Europa inwestująca w obszary wiejskie, materiał opracowany przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Instytucja zarządzająca PROW 2014 – 2020 minister rolnictwa i rozwoju wsi, materiał współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Pomocy technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020.

REKLAMA

Dariusz Kwiatkowski, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej