Rząd przyjął pakiet praw upraszczający finansowanie oraz organizację produkcji rolnej, w tym stosowania dopłat bezpośrednich

2019-07-30, 16:40

Rząd przyjął pakiet praw upraszczający finansowanie oraz organizację produkcji rolnej, w tym stosowania dopłat bezpośrednich
Zgodnie z nową unijną polityką rolną - dopłaty bezpośrednie w większym stopniu uwzględniają obecnie ochronę środowiska.Foto: Min. Rolnictwa

Rada Ministrów przyjęła we wtorek pakiet rozwiązań usprawniających i upraszczających finansowanie wsparcia rolnictwa – wśród nich m. in. upraszczający zasady stosowania zaliczek dla płatności bezpośrednich.

Jak poinformowano w komunikacie, nowe rozwiązania,  mające na celu usprawnienia procesu wydatkowania środków finansowych w ramach systemów wsparcia bezpośredniego oraz w ramach działań objętych zintegrowanym systemem zarządzania i kontroli, mają obowiązywać od 1 października 2019 roku.



Ustawa upraszcza zasady stosowania zaliczek dla płatności bezpośrednich i działań z programu PROW2014-2020

Przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi projekt zakłada, uproszczenie i ujednolicenie zasad stosowania zaliczek dla płatności bezpośrednich i działań obszarowych w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) 2014–2020.

"Zmiany zwiększą stabilność prowadzenia działalności rolniczej i będą korzystne dla rolników, także tych prowadzących działalność ekologiczną" - czytamy w uzasadnieniu.

Ustawa nakłada obowiązek posiadania tytułu prawnego do gruntów korzystających z płatności bezpośrednich

Rozszerza na wszystkie grunty państwowe wymóg posiadania tytułu prawnego do działek rolnych zgłaszanych do płatności bezpośrednich oraz płatności obszarowych PROW 2014-2020. Jak wskazał resort, "pozwoli to przeciwdziałać zjawisku ubiegania się o płatności do gruntów użytkowanych nielegalnie".

Ustawa wprowadzą zmiany umożliwiające wpis do katalogu producentów rolnych

Projektowana zmiana przewiduje również rozszerzenie katalogu przypadków umożliwiających małżonkom i współposiadaczom gospodarstw rolnych, nadawanie odrębnych numerów identyfikacyjnych. Według resortu, "rozwiązanie to umożliwi uzyskanie wpisu do ewidencji producentów prowadzonej przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARMiR) oraz nadanie numeru identyfikacyjnego osobom pozostającym w związku małżeńskim i współposiadaczom gospodarstw rolnych, którzy zamierzają skorzystać z mechanizmów administrowanych przez ARMiR oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR), niezwiązanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego lub są posiadaczami zwierząt".

Uproszczenie zasad korzystania z funduszy promocji produktów rolno spożywczych

W nowelizacji przewidziano także uproszczenie zasad funkcjonowania dotyczących uczestników funduszy promocji produktów rolno-spożywczych. "Dzięki temu nie trzeba będzie posiadać numeru identyfikacyjnego, o którym mowa w ustawie o krajowym systemie ewidencji i podawać go w składanych deklaracjach" - czytamy w uzasadnieniu do projektu.

Korzystne zmiany dla doradców rolniczych

Kolejna zmiana przewidziana w projekcie polega na skróceniu minimalnego okresu doświadczenia w pracy doradczej, wymaganego do uzyskania wpisu na listę doradców rolniczych, rolnośrodowiskowych i leśnych – z 1 roku do 6 miesięcy, oraz na wskazaniu, zgodnie z ustawą „Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce”, 30 punktów ECTS jako niezbędnych do uzyskania w formie studiów podyplomowych wiedzy z zakresu rolnictwa. Przewiduje się, że zmiana ta będzie sprzyjała zwiększeniu liczby osób świadczących usługi w tym zakresie, a tym samym wzmocnieniu konkurencji na rynku tych usług.

PAP, Komunikat CIR, jk

Polecane

Wróć do strony głównej