X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

"Wyrównanie dopłat, bezpieczeństwo żywnościowe". Jan Krzysztof Ardanowski o priorytetach polskiego rolnictwa

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2020 11:01
- Zrównoważony rozwój rolnictwa i obszarów wiejskich, wykorzystanie ich potencjału rozwojowego i zabezpieczenie niezależności żywnościowej Europy - to główne priorytety rozpoczynającego się 1 lipca 2020 r. półrocznego przewodnictwa Niemiec w Radzie UE.
Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski
Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof ArdanowskiFoto: PAP/Paweł Supernak

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski rozmawiał z ministrem wyżywienia i rolnictwa Republiki Federalnej Niemiec Julią Kloeckner. Resort poinformował, że niemiecka minister chciała poznać oczekiwania Polski co do niemieckiej prezydencji.

"Niemcy dążą do zasadniczych zmian strukturalnych rolnictwa i chcą ukierunkować dyskusję nad strategią KE "Od pola do stołu" na powiązanie nowych wyzwań dla rolników z oczekiwaniami społeczeństwa w zakresie zrównoważonej produkcji żywności. Ważnym tematem będzie dobrostan zwierząt, etykietowanie żywności oraz zastosowanie cyfryzacji i nowych technologii w rolnictwie" - czytamy w komunikacie MRiRW.

W tle rozmów walka ze skutkami pandemii, ochrona środowiska, ochrona dochodów rolniczych

Minister Ardanowski podkreślił, że rolnictwo poniosło szkody w związku z koronawirusem, przede wszystkim te sektory, które są uzależnione od eksportu, głównie produkcja zwierzęca, dlatego dokładnie przedstawił polskie priorytety, nad którymi chcemy pracować wspólnie z prezydencją niemiecką w drugiej połowie 2020 roku.

Podkreślił, że kierunek związany z ochroną przyrody i środowiska jest ważny, niemniej jednak nie może oznaczać nadmiernego, jednostronnego obciążenia rolnictwa i przemysłu spożywczego.


Andrzej Duda.jpg
Prezydent: polskie rolnictwo musi cieszyć się szczególną opieką ze strony państwa

Nadrzędnym celem rolnictwa jest zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego dla społeczeństwa UE, a obciążenia nakładane na rolników muszą być odpowiednio kompensowane, tak, aby nie nastąpiło zmniejszenie dochodów rolniczych.

Dlatego tak ważny jest odpowiedni budżet na WPR na lata 2021-2027.

Priorytet dla Polski - wyrównanie płatności bezpośrednich

- Dla Polski kluczowe jest również wyrównanie płatności bezpośrednich w UE, które zyskuje jeszcze bardziej na znaczeniu po kryzysie COVID-19, kiedy sytuacja ekonomiczna rolników jest równie trudna we wszystkich państwach UE, a nowe obowiązki nakładane na wszystkich rolników nie uzasadniają istniejących różnic w poziomie wsparcia w UE - zwrócił uwagę szef resortu rolnictwa.

Potrzeba korekty polityki handlowej

Ministrowie Polski i Niemiec wyrazili zgodność co do potrzeby korekty polityki handlowej UE tak, aby unijne produkty rolne były w stanie skutecznie konkurować z tańszymi produktami z krajów trzecich, wytwarzanymi w innych standardach.

Resort dodał, że oboje byli również zgodni, iż należy wprowadzić w UE jednolite i rozpoznawalne na całym świecie oznaczenia produktów wytwarzanych zgodnie z zachowaniem dobrostanu zwierząt.

Ponadto ministrowie rozmawiali również na temat przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się afrykańskiego pomoru świń m.in. w kontekście zwiększenia odstrzału sanitarnego dzików w obszarze przygranicznym.

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Minister rolnictwa zachęca, by w dobie kryzysu kupować polską żywność. Zobacz, jak ją rozpoznać

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2020 12:13
- Polscy konsumenci powinni kupować rodzimą żywność, bo tylko w ten sposób mogą uchronić polskie rolnictwo i przemysł przetwórczy przed upadkiem - uważa minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. W grudniu premier Mateusz Morawiecki podkreślał, że jest to najlepszy sposób na wsparcie gospodarki. Warto zatem wiedzieć, jak odróżnić polski produkt od zagranicznego na sklepowej półce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ardanowski: widać, jak ważną rolę odgrywa rolnictwo w dobie koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2020 17:27
- Dla mnie istotne jest to, żeby był duży budżet rolny, widać jak ważną rolę odgrywa rolnictwo w dobie koronawirusa. Rolnictwo jest po prostu potrzebne - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Zuber: trzeba stawiać na popyt wewnętrzny, robią to obecnie wszystkie kraje

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2020 12:44
- Trudno oceniać przyszłość gospodarczą, bazując na prognozach przedstawianych wczoraj przez Komisję Europejską, co do poziomu osłabienia gospodarki unijnej, ale też polskiej. Nie wiadomo bowiem, jak rozwinie się epidemia i kryzys nią wywołany - powiedział ekonomista Marek Zuber, gość programu "Rządy Pieniądza" w Polskim Radiu 24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Krzysztof Ardanowski: rolnictwo priorytetem rządu, zapewnia bezpieczeństwo żywnościowe

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2020 14:56
Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, podsumowując dwa lata kierowania resortem, powiedział, że znaczenie rolnictwa dla polskiej gospodarki jest ogromne. Polska wieś zapewnia bezpieczeństwo żywnościowe, bo - jak mówił - co by to było, gdyby w okresie pandemii zabrakło żywności.
rozwiń zwiń