Kolejny krok w walce z suszą. Jest projekt ustawy dotyczącej małej retencji

2020-08-18, 11:20

Kolejny krok w walce z suszą. Jest projekt ustawy dotyczącej małej retencji
zdjęcie ilustracyjne. Foto: Pixabay

Uproszczenie oraz przyspieszenie prac przygotowawczych związanych z retencją, mających na celu ograniczenie skutków suszy w Polsce, znalazły się w założeniach projektu ustawy, który trafił do konsultacji publicznych.  

Projekt przewiduje – poprzez zmiany w innych ustawach – wprowadzenie rozwiązań sprzyjających zatrzymywaniu wody w środowisku – w lasach, na terenach rolniczych oraz na obszarach zurbanizowanych.

Jak napisano w uzasadnieniu do projektu, w Polsce w ostatniej dekadzie obserwuje się częstsze występowanie suszy i problemów związanych z tym zjawiskiem. Scenariusze zmian klimatu oraz obserwacje wskazują na pogłębienie się skali tego zjawiska. Negatywne skutki suszy w Polsce odczuwane są w szczególności w pasie środkowej Polski, jednak problem jest dotkliwy na terenie całego kraju.


Powiązany Artykuł

SUSZA1200.jpg
Susza, brak wody? Sprawdź, jak uzyskać dopłaty do małej retencji

Zagrożenie dla rolnictwa i obszarów wiejskich

"W Polsce na jednego mieszkańca przypada około 1600 m3/rok (ilość wody odpływającej z danego kraju na jednego mieszkańca na rok). W trakcie suszy wskaźnik ten spada poniżej 1000 m3/rok/osobę. Średnia wartość ww. wskaźnika w Europie jest prawie 3 razy większa i wynosi ok. 4500 m3/rok/osobę. Biorąc powyższe pod uwagę nasz kraj należy do grupy państw zagrożonych deficytem wody" – czytamy w uzasadnieniu.

Jak dodano w Ocenie Skutków Regulacji, susza jest obok powodzi jednym z najbardziej dotkliwych zjawisk naturalnych oddziałujących na społeczeństwo, środowisko i gospodarkę, a straty w rolnictwie wywołane tym zjawiskiem są bardzo dotkliwe.

"Już teraz w Polsce trwale zagrożonych suszą jest 35 proc. gruntów ornych, a blisko 70 proc. powierzchni użytków zielonych znajduje się na obszarach z deficytem wody. Tylko w 2018 roku Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi udzieliło pomocy finansowej producentom rolnym w wysokości ponad 3,3 mld zł. Dalsze zmiany klimatu i związane z nimi ekstremalne zjawiska hydrologiczne – susze i powodzie będą w kolejnych latach jednymi z najpoważniejszych zagrożeń dla rolnictwa i obszarów wiejskich" – czytamy w dokumencie.

Łatwiej Lasom Państwowym i parkom narodowym

Nowe rozwiązania mają na celu zwiększenie tak zwanej małej retencji. Obecnie większość wód jest retencjonowana w zbiornikach o dużej pojemności. Największy udział w retencji ma 11 zbiorników o pojemności powyżej 100 mln m3 i łącznej pojemności ponad 2,3 mld m3.

W obiektach małej retencji (poniżej 5 mln m3) gromadzone jest 826 mln m3. "W celu zwiększenia małej retencji wodnej planuje się wzrost liczby niedużych zbiorników, tj. stawów kopanych, w których mogą być gromadzone wody opadowe, a także wody odpływające z systemów melioracyjnych i źródeł naturalnych. Realizacja tego rodzaju zadań może być prowadzona przez indywidualnych rolników – uważają autorzy projektu.

Projekt zakłada też wprowadzenie ułatwień w wykonywaniu urządzeń umożliwiających zahamowanie odpływu wody z istniejących systemów melioracyjnych i zgromadzenie jej. Ponadto, dzięki nowym regulacjom możliwe będą zmiany systemowe postulowane w odniesieniu do utrzymania sieci melioracji wodnych na użytkach rolnych. Ustawa będzie wspierać budowę systemów nawadniających.

Przewiduje się, że ustawa usprawni również realizację inwestycji prowadzonych przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe, parki narodowe oraz jednostki samorządu terytorialnego.


Powiązany Artykuł

1200_susza_woda_EN.jpg
Samorządy mogą ubiegać się o dofinansowanie retencji na obszarach wiejskich

Pozytywny wpływ na MŚP

Z uzasadnienia wynika też, że projekt przewiduje wiele uproszczeń w procedurze przygotowania i realizacji inwestycji, które obejmują w szczególności ustalenie specjalnego trybu uzyskiwania pozwolenia na realizację inwestycji związanej z przeciwdziałaniem skutkom suszy przez skrócenie terminów na dokonanie uzgodnień i opinii, a także na wydawanie niezbędnych decyzji, w tym zgód wodnoprawnych i decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

"Pośrednio, poprzez realizację inwestycji w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy, projekt może mieć pozytywny wpływ na funkcjonowanie dużych przedsiębiorstw oraz sektora mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw ze względu na poprawę dostępności zasobów wodnych oraz stworzenie nowych miejsc pracy przy realizacji inwestycji – dodano w uzasadnieniu.

 

PolskieRadio24.pl/PAP/DoS


 

Polecane

Wróć do strony głównej