Możliwe porozumienie dwustronne z Ukrainą ws. produktów rolnych. KE ma wydać zgodę
Polska dąży do porozumienia dwustronnego z Ukrainą w sprawie warunków importu artykułów rolno-spożywczych - oznajmił w Sejmie minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski. Zapowiedział, że na obopólne ustalenia w tej sprawie ma zgodzić się Komisja Europejska.
2024-01-25, 14:38
Opracowywane reguły handlu mają obowiązywać od czerwca. Wówczas kończy się roczny okres liberalizacji handlu UE-Ukraina.
Dotychczas Polska objęła embargiem import najbardziej popularnych gatunków zbóż. Czesław Siekierski zapowiedział, że na negocjowanej liście ograniczeń znajdą się kolejne towary.
Posłuchaj
Szef resortu rolnictwa zaznaczył, że dwustronne rozmowy z Ukrainą odbywają się za przyzwoleniem Brukseli. Dzieje się tak mimo faktu, iż to ona ma odpowiadać za regulowanie wspólnego rynku Unii Europejskiej
Posłuchaj
System licencji eksportowych Ukraińcy wdrożyli już między innymi w relacjach z Rumunią czy Bułgarią.
REKLAMA
Negocjacje trwają
Według ministra rolnictwa, dopóki nie będą wynegocjowane dwustronne zasady przepływu towarów, to embargo nie będzie zniesione. Dopiero gdy zostanie osiągnięte porozumienie z Ukrainą, będzie można mówić o zniesieniu embarga.
Na unijnych forach strona polska postuluje także wprowadzenie istotnych zmian do mechanizmu tymczasowej liberalizacji handlu z Ukrainą (ATM). Ponadto wnioskujemy, aby ewentualne decyzje były podejmowane bezpośrednio między krajem, którego dotyczy zachwianie rynku, a Komisją Europejską - bez udziału wszystkich państw członkowskich.
Prawdopodobnie w przyszłym tygodniu Komisja Europejska przedstawi propozycje nowych rozwiązań.
PR24/IAR/PAP/mib
REKLAMA
REKLAMA