more_horiz
Gospodarka

Całkowity zakaz wjazdu do Polski ukraińskiego zboża. Minister rolnictwa o nowym rozporządzeniu KE

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2023 18:16
Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus poinformował, że weszło w życie nowe rozporządzenie Komisji Europejskiej, całkowicie zakazujące wjazdu do Polski ukraińskiego zboża, wraz z jego rozładowywaniem.
Ceny zboża na rynkach podlegają dynamicznym wahaniom.
Ceny zboża na rynkach podlegają dynamicznym wahaniom.Foto: Shutterstock/Kletr

Szef resortu rolnictwa podkreślił podczas konferencji prasowej na kolejowym przejściu granicznym z Ukrianą w Dorohusku na Lubelszczyźnie, że tranzyt ukrińskiego zboża przez nasz kraj dalej będzie obowiązywał.

Nadzór nad transportem zboża

- Przyjechaliśmy do Dorohuska, by zobaczyć jak wygląda wejście w życie nowego rozporządzenia Komisji Europejskiej, które z powrotem zakazuje całkowitego wjazdu zboża na teren Polski, ale z rozładowaniem w Polsce (...) tranzyt dalej będzie funkcjonował - mówił Telus.

Minister zaznaczył, że każdy tranzyt nadzorowany jest przez Krajową Administrację Skarbową. Poinformował, że w ramach realizacji kontraktów zawartych przed 2 maja, wjechało do Polski ok. 25 tys. ton ziarna, co w porównaniu z polską produkcją, na poziomie 35 mln ton zboża rocznie, "nie było dużo" - skomentował szef resortu rolnictwa.

Posłuchaj

00:20 12396547_1.mp3 Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus poinformował, że weszło w życie nowe rozporządzenie Komisji Europejskiej, całkowicie zakazujące wjazdu do Polski ukraińskiego zboża. (IAR)

Unijne rozporządzenie

Od 2 maja do 5 czerwca br. (z możliwością przedłużenia) obowiązuje unijne rozporządzenie zakazujące swobodnego obrotu pochodzącymi z Ukrainy nasionami pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika w Bułgarii, Polsce i Rumunii oraz na Węgrzech i Słowacji. Nadal te zboża z Ukrainy można przewozić w tranzycie przez terytoria tych pięciu państw.

Czytaj także:

IAR/PAP/PR24/akg

REKLAMA