more_horiz
Gospodarka

Duża część nadwyżki zboża już sprzedana. Minister Telus: został jeszcze miesiąc, by opróżnić silosy

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2023 10:05
Rolnicy sprzedali ok. 56 proc. nadwyżki zboża z zeszłego roku - poinformował w Programie 1 Polskiego Radia minister rolnictwa Robert Telus. Gość Jedynki apelował do rolników, by opróżniali silosy już teraz, zwłaszcza że państwo oferuje pomoc.
Robert Telus przypomniał, że został jeszcze miesiąc, by opróżnić silosy z zeszłorocznego zboża. Zaapelował do rolników, by nie czekali do ostatniego tygodnia czerwca, bo wtedy będą kolejki, będzie awantura.
Robert Telus przypomniał, że został jeszcze miesiąc, by opróżnić silosy z zeszłorocznego zboża. Zaapelował do rolników, by nie czekali do ostatniego tygodnia czerwca, "bo wtedy będą kolejki, będzie awantura".Foto: Elena Larina/Shutterstock

- Szacowaliśmy, że mamy ok. 4 mln ton nadwyżki zboża u rolników i około 56 proc. tej nadwyżki zboża z zeszłego roku w tej chwili zostało już sprzedane - powiedział szef resortu rolnictwa i rozwoju wsi.

Robert Telus przypomniał, że został jeszcze miesiąc, by opróżnić silosy z zeszłorocznego zboża. Zaapelował do rolników, by nie czekali do ostatniego tygodnia czerwca, "bo wtedy będą kolejki, będzie awantura".

- Sprzedawajmy to zboże sukcesywnie i opróżnijmy swój silos na to, żeby przygotować na nowy sezon - stwierdził.

Posłuchaj
00:14 x1 Program 1 Polskiego Radia - minister Robert Telus o nadwyżce zbóż.mp3 Program 1 Polskiego Radia: minister Robert Telus o nadwyżce zbóż (IAR)

KE przedłużyła zakaz importu z Ukrainy

Robert Telus wyraził zadowolenie, że od wtorku obowiązuje przedłużone do 15 września rozporządzenie KE dotyczące zakazu wwozu m.in. do Polski pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika.

- Jest jeszcze jeden dobry przepis, który zdjęto - kontrakty, które były przed 2 maja mogły wjeżdżać, od dziś te kontrakty już nie mogą wjeżdżać - wskazał.

Posłuchaj
00:28 x2 Program 1 Polskiego Radia - minister Robert Telus o nadwyżce zbóż.mp3 Program 1 Polskiego Radia: minister Robert Telus o nadwyżce zbóż (IAR)

Komisja Europejska poinformowała w poniedziałek wieczorem, że przedłużyła zakaz importu z Ukrainy pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika do Bułgarii, Węgier, Polski, Rumunii i Słowacji do 15 września.

KE osiągnęła 28 kwietnia porozumienie z Polską, Bułgarią, Węgrami, Rumunią i Słowacją w sprawie ukraińskich produktów rolno-spożywczych, a 2 maja poinformowała o przyjęciu tymczasowych środków zapobiegawczych dotyczących przywozu z Ukrainy pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika. Od 2 maja do 5 czerwca br. (z możliwością przedłużenia) obowiązywało unijne rozporządzenie zakazujące swobodnego obrotu pochodzącymi z Ukrainy nasionami pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika w Bułgarii, Polsce i Rumunii oraz na Węgrzech i Słowacji. Nadal te zboża z Ukrainy można przewozić w tranzycie przez terytoria tych pięciu państw.

Dwa programy pomocowe

Minister rolnictwa przypomniał, że od poniedziałku jest zgoda Komisji Europejskiej, by wypłacić rolnikom kredyty 2-proc. (2 proc. plus dopłata państwa do odsetek). Dodał, że w przypadku gospodarstw do 50 ha możliwy kredyt to maksymalnie 100 tys. zł na 18 miesięcy; między 50-100 ha jest to 200 tys. zł na 48 miesięcy; powyżej 100 ha - 400 tys. zł na 60 miesięcy. Pomoc ze strony państwa wynosi ok. 1,5 mld zł.

Drugi program pomocowy zaaprobowany przez KE - jak przypomniał - dotyczy wypłacania pomocy dla rolników między 15 kwietnia a 30 czerwca - jeśli ktoś sprzedał pszenicę między 15 kwietnia a 15 maja, to kwota dopłaty wynosi 2.200 zł do ha pszenicy. Od 15 maja do 30 czerwca to jest 3.025 zł do ha pszenicy.

PR24.pl, IAR, PAP, DoS

REKLAMA