more_horiz
Gospodarka

Eksport zboża z Polski. Minister rolnictwa podał najnowsze dane

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2023 18:03
- W marcu, kwietniu i maju wyeksportowaliśmy ponad 3 mln ton zboża - poinformował minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus. Dodał, że w kwietniu import z Ukrainy wyniósł 49 tys. ton.
Od marca do końca maja br. z Polski wyeksportowano ok. 3 mln ton zboża.
Od marca do końca maja br. z Polski wyeksportowano ok. 3 mln ton zboża.Foto: GLEB GARANICH/Reuters/Forum

Minister wskazał, że od marca do końca maja br. z Polski wyeksportowano, zarówno do krajów Unii Europejskiej, jak i poza UE, ok. 3 mln ton zboża. Poinformował, że w marcu eksport wyniósł 1 mln 57 tys. ton, w kwietniu - 1 mln 152 tys. ton. - Nie mamy jeszcze danych za maj, ale będzie to powyżej miliona ton - powiedział minister.

Import z Ukrainy

Szef resortu rolnictwa przedstawił również dane dotyczące importu z Ukrainy. Wynika z nich, że w lutym wjechało do Polski ok. 270 tys. ton, w marcu - 250 tys. ton, natomiast w kwietniu - już tylko 49 tys. Telus przypomniał, że blokadę importu zbóż rząd wprowadził 15 kwietnia br.

28 kwietnia br. Komisja Europejska osiągnęła porozumienie z Polską, Bułgarią, Węgrami, Rumunią i Słowacją w sprawie ukraińskich produktów rolno-spożywczych, a 2 maja br. poinformowała o przyjęciu tymczasowych środków zapobiegawczych dotyczących przywozu z Ukrainy: pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika. Jednocześnie - jak podała KE - Bułgaria, Węgry, Polska i Słowacja zobowiązały się do zniesienia jednostronnych środków dotyczących tych i wszelkich innych produktów pochodzących z Ukrainy.

Przedłużone rozporządzenie KE

Tego samego dnia uchylone zostało rozporządzenie ministra rozwoju i technologii z dnia 21 kwietnia 2023 r. w sprawie zakazu przywozu z Ukrainy produktów rolnych.

Czytaj także:


Unijne rozporządzenie zakazuje w okresie od 2 maja do 5 czerwca br. (z możliwością przedłużenia) swobodnego obrotu nasionami wymienionych roślin pochodzącymi z Ukrainy w pięciu państwach członkowskich UE: Bułgarii, Polsce i Rumunii oraz na Węgrzech i Słowacji.

Minister rolnictwa poinformował również, że Komisja Europejska przedłuży zakaz importu czterech produktów rolnych z Ukrainy. Dotychczasowy zakaz wynegocjowano w wyniku kryzysu zbożowego, który dotknął państwa Unii Europejskiej sąsiadujące z Ukrainą.
Jak przekazał minister rolnictwa Robert Telus, zakaz ma zostać przedłużony do 15 września tego roku.

Posłuchaj

00:25 12394305_1.mp3 Minister rolnictwa Robert Telus poinformował, że Komisja Europejska przedłuży zakaz importu czterech produktów rolnych z Ukrainy. (IAR)

IAR/PAP/PR24/akg