Komisja Europejska zablokuje rosyjsko-węgierski kontrakt atomowy?
KE podtrzymała zastrzeżenia do realizacji rosyjsko-węgierskiego kontraktu na budowę dwóch nowych reaktorów w węgierskiej elektrowni atomowej w Paks, co może zmusić Budapeszt do zmiany warunków - podała w czwartek agencja Reutera, powołując się na źródła UE.
2015-03-13, 10:03
Posłuchaj
Wcześniej tego dnia brytyjski dziennik "Financial Times" napisał, że UE zablokowała warty 12 miliardów euro węgiersko-rosyjski kontrakt atomowy. Informacje dziennika "stanowczo zdementował" Andras Giro Szasz, odpowiedzialny za komunikację w kancelarii premiera Węgier Viktora Orbana. Komunikat w tej sprawie przekazała oficjalna węgierska agencja MTI
Tymczasem cytowany przez agencję Reutera unijny dyplomata oznajmił, że Komisja Europejska podtrzymała zastrzeżenia Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej (Euratomu) w sprawie umowy. Może to wymagać od Węgier rewizji warunków kontraktu.
Umowa Węgier i Rosji o rozbudowie elektrowni atomowej utajniona. Na 30 lat >>>
Wątpliwości Euratomu dotyczyły planów dostarczania przez Moskwę paliwa nuklearnego dla nowych reaktorów.
"Decyzja KE stanowi cios dla Orbana"
"Financial Times" komentuje, że decyzja KE stanowi cios dla Orbana, który zabiegał o względy Kremla mimo konfliktu na Ukrainie. Przywołuje opinie przedstawicieli UE, którzy obawiają się, że Moskwa wykorzystuje politykę energetyczną, aby doprowadzić do podziałów wewnątrz Unii i podważyć jedność bloku w sprawie sankcji nałożonych na Rosję za jej rolę w ukraińskim kryzysie.
Rosja: umowa z Węgrami ma poparcie KE
Umowa między Węgrami i Rosją w sprawie rozbudowy elektrowni jądrowej Paks ma poparcie Unii Europejskiej. Tak twierdzi rosyjski państwowy koncern Rosatom. Według jego doniesień, umowę zatwierdziła Komisja Europejska.
Wcześniej rząd Węgier zaprzeczał prasowym artykułom, że Unia Europejska blokuje realizację porozumienia. Według "Financial Times", KE obawia się, że Rosja prowadząc w Europie ekspansję na polu energetyki, próbuje wbijać klin pomiędzy państwa członkowskie i instytucje europejskie.
W ubiegłym roku Węgry i Rosja porozumiały się w sprawie rozbudowy jedynej węgierskiej elektrowni atomowej w Paksu na południu kraju. Na mocy porozumienia rosyjskie firmy (głównie Rosatom) miały zbudować dwa nowe bloki tej elektrowni - każdy o mocy 1200 MW.
REKLAMA
IAR/PAP, awi
REKLAMA