Awaria rurociągu "Przyjaźń". Ropa z Rosji już płynie do Polski

Wznowiono tłoczenie ropy naftowej rurociągiem „Przyjaźń” z Białorusi do Bazy Adamowo w Polsce.

2015-04-27, 19:36

Awaria rurociągu "Przyjaźń". Ropa z Rosji już płynie do Polski
Rosja dwukrotnie zmniejszyła dostawy ropy do Europy ropociągiem "Przyjaźń". Foto: Pixabay.com

Posłuchaj

Roman Góralski, rzecznik prasowy Przedsiębiorstwa Eksploatacji Rurociągów Naftowych „Przyjaźń”: wznowiono dostawy rurociągiem (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Przed południem rosyjski koncern Transniefti, operator rurociągu, wstrzymał dostawy, tłumacząc to awarią na terenie Białorusi - powiedział Roman Góralski, rzecznik prasowy Przedsiębiorstwa Eksploatacji Rurociągów Naftowych "Przyjaźń” (PERN). Awarię już usunięto i wznowiono dostawy surowca. Tłoczenie ropy przebiega normalnie.

PERN zapewniał jednocześnie, że dwie polskie rafinerie - PKN Orlen i Grupy Lotos oraz dwie niemieckie rafinerie - PCK Schwedt i Mider Spergau "są zaopatrywane bez przeszkód z zapasów" zgromadzonych w magazynach spółki. Po południu PERN podał, że dostawy do bazy w Adamowie odbywają się już bez zakłóceń.
- W poniedziałek o godz. 16. otrzymaliśmy informację o wznowieniu dostaw do bazy w Adamowie. Ropa pojawiała się tam o godz. 16.15. Obecnie tłoczenia są już normalne - powiedział rzecznik PERN.

Wyrwa w rurociągu

W poniedziałek rosyjskie media powołując się na operatora Transniefti, informowały, że dostawy rosyjskiej ropy do Europy zostały w poniedziałek poważnie zmniejszone z powodu wyrwy w rurociągu Drużba na terytorium Białorusi. Po południu Transnieft zapewnił, że jest gotów do wznowienia dostaw.
- Po incydencie przepływ został najpierw całkowicie przerwany. Potem zdołano go wznowić na jednej z dwóch nitek; druga została poddana reperacji - powiedział rzecznik rosyjskiego operatora Igor Diemin. - Objętość (transportowanej ropy) spadła o połowę - wyjaśnił.
Rurociąg Przyjaźń został oddany do eksploatacji w 1964 r.
Rurociąg Przyjaźń został oddany do eksploatacji w 1964 roku. Zaczyna się w Almietjewsku, biegnie poprzez Samarę i Briańsk do Mozyrza, gdzie rozdziela się na dwie nitki: północną, biegnącą przez Białoruś i Polskę do Niemiec, oraz południową, biegnącą przez Ukrainę, Słowację dwoma odgałęzieniami do Czech i Węgier.
Baza w Adamowie przyjmuje ropę naftową otrzymywaną Przyjaźnią z terytorium Białorusi i magazynuje ją w 15 stalowych zbiornikach naziemnych o pojemności 32 tys. m. sześc, 50 tys. m. sześć i 100 tys. m. sześc. Następnie, trzema odcinkami, transportuje ją dalej.

IAR/PAP, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej