Kompania Węglowa kontra Bogdanka. Trwa polsko-polska walka o ceny węgla
Zaostrza się polsko-polska walka o ceny węgla na rynku. Po zgłoszeniu do UOKiK przez Bogdankę oskarżenia o dumping węglowy stosowany przez Kompanię Węglową, prezes KW odpowiada, że sprzedaje węgiel po cenach rynkowych a alternatywa byłoby ogłoszenie upadłości jego firmy.
2015-06-05, 07:19
- Sprzedajemy węgiel po cenach rynkowych, w sytuacji kryzysu konieczna jest restrukturyzacja Kompanii Węglowej (KW) przy zachowaniu płynności finansowej. Alternatywą byłoby ogłoszenie upadłości spółki - oświadczył w czwartek jej prezes Krzysztof Sędzikowski, odpowiadając na zarzuty Bogdanki o dumping na polskim rynku.
─Sprzedaż węgla po cenach rynkowych jest obowiązkiem zarządu KW i konsekwentnie go realizuje. Jedyną alternatywą, przy pogłębiającym się kryzysie jest konieczność restrukturyzacji Kompanii Węglowej przy zachowaniu płynności finansowej. W innym wypadku koniecznym byłoby ogłoszenie upadłości spółki. Ten scenariusz jest dla spółki nie do zaakceptowania, bowiem jego efektem byłyby dramatyczne skutki społeczne, w tym utrata ponad 40 tys. miejsc pracy, na co zarząd KW nigdy nie wyrazi zgody - powiedział prezes Kompanii Węglowej Krzysztof Sędzikowski.
Bogdanka oskarża o stosowanie niedozwolonych praktyk rynkowych
Przesłane w czwartek PAP stanowisko KW jest reakcją na decyzję zarządu spółki Lubelski Węgiel Bogdanka. Zwrócił się on do prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o wszczęcie postępowania dotyczącego stosowania przez Kompanię Węglową niedozwolonych praktyk rynkowych ograniczających konkurencję.
W opinii prezesa Bogdanki, działania KW polegające na sprzedaży węgla poniżej kosztów wydobycia naruszają przepisy dotyczące ochrony konkurencji, jak również kwalifikują się jako czyny nieuczciwej konkurencji.
─ Działania prowadzone przez KW SA kierowane są bezpośrednio do odbiorów LW Bogdanka SA, którym - jak wynika m.in. z danych prezentowanych przez Agencję Rozwoju Przemysłu - oferowane są ceny znacząco niższe niż ceny dla innych klientów KW SA. Zróżnicowanie to nie jest związane ani z jakością węgla, ani też z innymi warunkami umownymi dostaw. Działania te w naszej opinii mają na celu wykluczenie lub ograniczenie działania LW Bogdanka S.A. na rynku" -mówi prezes Bogdanki Zbigniew Stopa, cytowany w komunikacie.
REKLAMA
Według niego, sytuacja ta zmusiła LW Bogdanka do ograniczenia produkcji, czego skutkiem jest m.in. konieczność redukcji zatrudnienia.
Prezes Bogdanki pisze list do swoich pracowników
W liście do pracowników prezes Bogdanki pisze, że poprzez zasilenie ze środków publicznych miliardami złotych kopalń Kompanii Węglowej, rząd chce ratować kilkadziesiąt tysięcy miejsc pracy w śląskim górnictwie węgla kamiennego, nie uwzględniając interesów innych producentów, w tym Bogdanki. Trudno dzisiaj prognozować jak długo może trwać ta dramatyczna sytuacja.
Dzięki pomocy publicznej, kopalnie śląskie przy kosztach produkcji ponad 300 zł/t oferują naszym klientom węgiel nawet po 150 zł/t, tj. w cenie niższej od naszych kosztów produkcji, które są najniższe w Polsce.
Działania te osłabiają naszą pozycję rynkową i mogą zaprzepaścić nasze dotychczasowe osiągnięcia lub nawet wyeliminować Lubelski Węgiel „Bogdanka” z rynku – czytamy w liście.
REKLAMA
Kompania Węglowa się broni i jest „zaskoczona”
KW przyjęła tę decyzję "z zaskoczeniem". W czwartkowym komunikacie podkreślono, że obecna sytuacja jest spowodowana dramatycznym kryzysem na rynku węgla, którego skutki do tej pory - ze względu na dużą skalę działalności oraz trudne warunki geologiczne występujące w śląskich kopalniach - w największym stopniu odczuwała Kompania Węglowa.
W tej sytuacji - jak argumentuje KW - została zmuszona do magazynowania węgla na zwałach, ograniczenia inwestycji oraz zmniejszania zatrudnienia. Inni producenci, w tym LW Bogdanka nie mając takich ograniczeń, znacznie wpływających na koszty, jak Kompania Węglowa, mogli sprzedawać węgiel i rozwijać produkcję. Pogłębiający się kryzys i stały spadek cen węgla sprawił jednak, że dramatyczna sytuacja dotknęła wszystkich producentów w branży.
W sytuacji kryzysu Kompania Węglowa musiała podjąć aktywną walkę o zwiększenie przychodów. W komunikacie podkreślono, że firma "cały czas walczy o zachowanie płynności finansowej i przetrwanie na rynku".
PAP, mat. prasowe, jk
REKLAMA