Poprawki do ustawy antysmogowej trafiły do Sejmu
Podczas najbliższego posiedzenia, Sejm zajmie się poprawkami Senatu do nowelizacji ustawy o ochronie środowiska, określanej mianem ustawy antysmogowej. Zasadnicza zmiana zaakceptowana przez obie izby Parlamentu polega na przyznaniu sejmikom wojewódzkim prawa do decydowania o tym jakim paliwem wolno palić w piecach i wyznaczania standardów technicznych dla kotłów.
2015-09-07, 08:40
Posłuchaj
Senatorowie wprowadzili do ustawy antysmogowej 5 „doprecyzowujących” poprawek. Zaproponowali między innymi, aby zamiast konieczności wymiany pieców, można było montować filtry.
- Ta ustawa, to jeden z niezbędnych elementów, niezbędnych zmian prawnych, aby w końcu dało się w Polsce oddychać czystym powietrzem. Jej kształt jest jak najbardziej zadawalający, ale teraz czekamy na podpis prezydenta, i dopiero po tym podpisie będziemy mogli się cieszyć – mówi Jakub Jędrek z organizacji Polski Alarm Smogowy.
Mankamentem tej nowelizacji jest nieobcięcie przez nią zagrożenia jakie stanowią spaliny z silników samochodowych - dodaje ekspert
- Niestety, zostały usunięte z niej te części, które mówiły o ograniczeniu zanieczyszczenia z motoryzacji. To było na tyle kontrowersyjne, że postanowiono zostawić tą część, dotyczącą pieców i kotłów węglowych, niż żeby stracić wszystko – wyjaśnia.
Polska do tej pory nie posiada żadnych regulacji ani dotyczących jakości węgla spalanego w gospodarstwach domowych, ani odnośnie norm emisyjnych dla urządzeń, w których ten węgiel, czy drewno są spalane. Takie regulacje wprowadzono w większości unijnych krajów.
Dariusz Kwiatkowski, fko
REKLAMA