Internet rzeczy przyniesie rewolucję w sektorze energetyki?

2015-12-14, 11:53

Internet rzeczy przyniesie rewolucję w sektorze energetyki?
Internet Rzeczy to termin, który odnosi się do dynamicznego poszerzenia zastosowań sieci, umożliwia on obecnie nie tylko komunikację między ludźmi, ale również między różnymi urządzeniami. Foto: flickr/hanseatic1

Przed polską elektroenergetyką wielkie wyzwanie, jakim jest cyfrowa transformacja. Jej kluczowymi czynnikami są: dekarbonizacja, deregulacja, decentralizacja, większa efektywność energetyczna oraz tzw. internet rzeczy.

Posłuchaj

O internecie rzeczy mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Marciniak, dyrektor ds. rozwoju Capgemini Polska (Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Ten ostatni, jak tłumaczył na antenie Polskiego Radia 24 Paweł Marciniak, dyrektor ds. rozwoju Capgemini Polska, pozwala m.in. na bardziej optymalne korzystanie z urządzeń elektrycznych, a tym samym niższe rachunki za prąd.

- Internet rzeczy spowoduje, że będziemy mieć ogrom informacji na temat konsumentów, ich preferencji, tego, w jaki sposób korzystają z urządzeń, w jaki sposób chcieliby korzystać z energii elektrycznej. Badania pokazują, że użytkownicy oczekują przede wszystkim oszczędności energii. To najważniejsza korzyść, jaką chcieliby osiągnąć. Potrzeby energetyczne w Polsce są coraz większe, dlatego ta optymalizacja z punktu widzenia klienta będzie bardzo ważna – podkreśla ekspert. – Drugi aspekt to optymalizacja operacyjna i kosztowa z punktu widzenia dystrybucji energii elektrycznej, czyli firm, które posiadają sieć i dystrybuują tę energię. Sensory, czujniki dają możliwości analizy, gdzie pojawiają się błędy, możliwość przewidywania, w jaki sposób możemy serwisować, utrzymywać urządzenia – dodaje.

Rozwój koncepcji inteligentnych domów

Optymalizacji zużycia energii będzie służył rozwój koncepcji inteligentnych domów.

- Obecnie już widać na rynku wiele urządzeń RTV i AGD, które mają w sobie czujniki, inteligentne oprogramowanie i są w stanie zaprogramować się w taki sposób, żeby optymalnie zużywać energię. W inteligentny sposób mona zarządzać ciepłem, klimatyzacją, temperaturą – mówi Paweł Marciniak.

Według najnowszych badań MarketsandMarkets, internet rzeczy w sektorze energetycznym może osiągnąć wartość 22,34 mld dolarów do 2020 roku.

Błażej Prośniewski, awi

Polecane

Wróć do strony głównej