Nie ma porozumienia związków zawodowych i zarządu Kompanii Węglowej ws. płac i PGG

Bez porozumienia zakończyły się piątkowe rozmowy związkowców z przedstawicielami Kompanii Węglowej na temat poziomu wynagrodzeń w firmie oraz biznesplanu dla Polskiej Grupy Górniczej (PGG).

2016-04-01, 19:16

Nie ma porozumienia związków zawodowych i zarządu Kompanii Węglowej ws. płac i PGG
Rozmowy w Kompanii toczą się w ramach sporu zbiorowego, w którym związki chcą gwarancji utrzymania wynagrodzeń na ubiegłorocznym poziomie. . Foto: Pixabay

Związki zostały formalnie powiadomione o zamiarze zbycia kopalń Kompanii na rzecz Grupy.

Trwa spór zbiorowy w KW. Związki chcą utrzymania płac na ubiegłorocznym poziomie

Rozmowy w Kompanii toczą się w ramach sporu zbiorowego, w którym związki chcą gwarancji utrzymania wynagrodzeń na ubiegłorocznym poziomie. Jest to omawiane w kontekście biznesplanu PGG, który zakłada osiągnięcie rentowności Grupy na koniec przyszłego roku.

Termin kolejnego spotkania wyznaczono na środę 6 kwietnia.

Do 1 maja kopalnie KW maja przejść do PGG

Zgodnie z założeniami, „nie wcześniej niż 1 maja” PGG ma przejąć kopalnie i zakłady Kompanii wraz z załogą. Pracodawca ma ustawowy obowiązek poinformowania strony związkowej o przejściu pracowników do nowej firmy najpóźniej 30 dni przed tym faktem – stąd skierowane do związkowców pismo w tej sprawie, przekazane im przez zarządy KW i PGG.

Po przejściu uprawnienia górnicze pozostają bez zmian

W przekazanej związkowcom informacji podtrzymane zostały wcześniejsze zapewnienia o tym, że przeniesienie pracowników do nowej spółki nie wiąże się z koniecznością zawierania z nimi nowych umów o pracę, a wszystkie dotychczasowe uprawnienia i warunki wynagradzania zostaną utrzymane.

Które kopalnie i zakłady trafią do PGG

Z pisma wynika, że Kompania zamierza zbyć na rzecz PGG kopalnie: Sośnica, Halemba-Wirek, Pokój, Bielszowice, Bolesław Śmiały, Piast, Ziemowit, Chwałowice, Jankowice, Marcel i Rydułtowy, a także Zakład Remontowo-Produkcyjny, Zakład Górniczych Robót Inwestycyjnych, Zakład Informatyki i Telekomunikacji oraz Zakład Elektrociepłownie.

Wraz z kopalniami i zakładami „zostaną przeniesione wszystkie funkcje wspierające, zarządcze i nadzorcze tzw. centrali Kompanii Węglowej”. Działalność Kompanii „będzie kontynuowana w strukturach PGG”.

PGG, zgodnie z art. 23.1 Kodeksu pracy, stanie się nowym pracodawcą dla pracowników Kompanii, zapewniając „pełną ciągłość zatrudnienia, a w szczególności brak konieczności zawierania nowych umów o pracę oraz uznanie ciągłości pracy u dotychczasowego i nowego pracodawcy, co ma wpływ m.in. na świadczenia uzależnione od stażu pracy”.

Operacja przeniesienia kopalń do nowej spółki wiąże się też z przejęciem przez PGG środków pieniężnych, należności i zobowiązań zakładowego funduszu świadczeń socjalnych Kompanii Węglowej.

Przejście do PGG kopalń to część planu naprawczego KW

Przekazanie kopalń do PGG to część planu naprawczego dla zadłużonej Kompanii. Jej zbędny majątek ma trafić do Spółki Restrukturyzacji Kopalń – w czwartek KW przekazała tam już kopalnię Anna w Pszowie; na urlopy górnicze i inne świadczenia przeszło w związku z tym ponad 1,3 tys. osób.

Inwestorzy mają wyłożyć na PGG 1,5 mld zł

Inwestorami PGG – po spełnieniu określonych warunków – mają być spółki PGE, Energa i PGNiG Termika, które łącznie mają zaangażować kapitał rzędu 1,5 mld zł. Udziałowcem Grupy będzie też katowicki Węglokoks.

PAP, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej