Powstają założenia polityki energetycznej państwa do 2050 r. "Postawą pozostanie węgiel"

Założenia polityki energetycznej państwa do 2050 r. powinny zostać przedstawione za około pół roku - powiedział wiceminister resortu energii Grzegorz Tobiszowski.

2016-04-07, 14:14

Powstają założenia polityki energetycznej państwa do 2050 r.  "Postawą pozostanie węgiel"
Obecnie węgiel odpowiada za 85 proc. polskiego zapotrzebowania na energię elektryczną. Foto: Pixabay.com

- Jesteśmy na etapie formułowania założeń nowej polityki energetycznej Polski do 2050 r. - powiedział Tobiszowski podczas konfrencji nt. czystych technologii węglowych w Warszawie.

Jak wyjaśnił, data 2050 r. jest nieprzypadkowa, bo odpowiada horyzontowi wielu unijnych dokumentów dotyczących polityki klimatyczno- energetycznej oraz map drogowych dla unijnego przemysłu i energetyki. - Nowa polityka energetyczna Polski 2050 r. będzie i powinna być ważnym dokumentem dla sektora nie tylko energetycznego, ale też dla sektora surowcowego - dodał wiceminister.

Dokument - jak mówił - wskaże kierunek, w którym podąży polska energetyka, by z jednej strony zapewnić bezpieczeństwo i konkurencyjność polskiej gospodarki, z drugiej zaś zrównoważony rozwój i być przyjazna środowisku.

"To węgiel będzie nadal priorytetowym paliwem"

Dyrektor departamentu energetyki w Ministerstwie Energii Tomasz Dąbrowski mówiąc o polityce energetycznej w odniesieniu do paliw stałych, powiedział, że to węgiel będzie nadal priorytetowym paliwem wykorzystywanym w polskiej energetyce.

- Podstawą pokrycia zapotrzebowanie na energię elektryczną będzie w pierwszej kolejności energia wytwarzana ze źródeł krajowych, opartych o spalanie krajowego surowca energetycznego. W coraz większym zakresie pojawi się pojęcie prosumenta, czyli odbiorcy, który też wywarza energię, ale prosument nie stanie się podstawą bezpieczeństwa energetycznego kraju, ale w coraz większym stopniu będzie to bezpieczeństwo uzupełniał - dodał Dąbrowski.

Węgiel odpowiada za 85 proc. zapotrzebowania na energię

Grzegorz Tobiszowski przypomniał, że obecnie węgiel odpowiada za 85 proc. polskiego zapotrzebowania na energię elektryczną i za 70 proc. zapotrzebowania na ciepło. Jak przekonywał, ponieważ jest to nasz krajowy surowiec, Polska jest jednym z najbardziej stabilnych pod względem bezpieczeństwa energetycznego, krajów UE.

Dlatego - jak mówił wiceminister - węgiel powinien utrzymać wysoką pozycję w polskim bilansie energetycznym, lecz trzeba go wykorzystywać tak, by spalanie było jak najbardziej przyjazne środowisku i byśmy mogli pogodzić je z polityką klimatyczną. Tobiszowski wskazał na czyste technologie węglowe, które Polska będzie rozwijała i które mogą stać się naszą specjalnością.

- Będziemy się starali utylizować CO2 tam, gdzie to będzie wykonalne i opłacalne. Perspektywiczne są plany gospodarczego wykorzystania odpadów spalania węgla i metanu z kopalń - mówił.

PAP, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej