Co przed polską energetyką: magazynowanie energii, zgazowanie węgla, negawaty?
Za pół roku powinniśmy poznać założenia polityki energetycznej Polski do 2050 r. - taką deklarację tydzień temu złożył wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.
2016-04-16, 08:01
Posłuchaj
Tymczasem, firma Boston Consulting Group postanowiła zapytać o przyszłość branży uczestników i absolwentów Akademii Energii, organizowanej przez Fundację im. Lesława Pagi.
Największa rewolucja związana z magazynowaniem energii
̶ Według uczestników badania, największą rewolucję w branży w najbliższych latach może sprawić rozwój technologii magazynowania energii - mówi Jacek Libucha z Boston Consulting Group.
̶ Magazynowanie energii to jest ten brakujący element do nowej energetyki – mówi.
I jak wyjaśnia, wyobraźmy, że idziemy do pracy a nasz panel fotowoltaiczny zbiera przez cały dzień energię kiedy jest słońce. Kiedy wracamy do domu, wtedy ze zgromadzonej energii korzystamy.
Energetykę węglową też czekają zmiany
Na wagę rozwoju technologii magazynowania energii wskazywało aż 80 proc. uczestników programu. Jednocześnie, tyle samo było zdania, że Polska energetyka w przyszłości nadal będzie oparta na węglu.
̶ Jednak i tu nie obędzie się bez zmian. Wymusza je na nas polityka Unii Europejskiej - dodaje Bartłomiej Sawicki z portalu BiznesAlert.pl.
Nowe inwestycje zapewnią mniejszą emisyjność spalania węgla
Jak podkreśla, w tym wypadku należy pamiętać o dwóch dużych inwestycjach w polskich koncernach energetycznych.
̶ To Enea w Kozienicach oraz budowa dwóch bloków PG w Opolu. Te dwie instalacje po powstaniu będą miały niższą o ok. 20-30 procent emisyjność w stosunku do tego co teraz wytwarzają polskie elektrownie.
Jak podkreśla, to kierunek w którym polski rząd chce podążać.
Jest jeszcze zgazowanie węgla
Drugą technologią, która może zmienić oblicze węgla w naszym kraju to jego zgazowanie.
Jak wyjaśnia, Grupa Azoty w zakładach w Kozienicach powinna jeszcze w tym roku podjąć decyzję kierunkową co do możliwości budowy takiego zakładu.
I dodaje, że jest już przygotowany plan, ale finalnej decyzji jeszcze nie ma.
Jak sfinansować modernizację polskiej energetyki
Jednocześnie jak zauważa Kamil Maliszewski, analityk domu maklerskiego mBanku, problem w kontekście węgla może być finansowanie energetyki konwencjonalnej, gdy słyszymy, że coraz więcej instytucji globalnych wycofuje się jakichkolwiek projektów węglowych.
Energetyka konwencjonalna to już przeszłość
̶ Wiele funduszy sygnalizuje brak gotowości do finansowania energetyki konwencjonalnej, widząc, że to jest przeszłość, nie przyszłość – mówi ekspert.
Przyszłość w usługach poprawiających efektywność energetyczną
A przyszłość uczestnicy Akademii Energii widzą m.in w świadczeniu usług, które będą poprawiając aktywność energetyczną, chodziło np. o sprzedaż negawatów.
Jak wyjaśnia ekspert, negawaty to mechanizm gdzie firma albo osoba prywatna sprzedaje obietnicę, że w sytuacji wysokich potrzeb poboru mocy ona rezygnuje z poboru tej mocy.
̶ Czyli konsument rezygnuje z poboru prądu w momencie przeciążenia, ale chce za to pieniądze – mówi ekspert.
W Polsce megawaty oferuje m.in. Grupa Energa czy RWE.
Błażej Prośniewski