Porozumienie w Kompanii Węglowej: w maju powstanie Polska Grupa Górnicza
Związkowcy z Kompanii Węglowej zawarli we wtorek z zarządem spółki porozumienie, umożliwiające powstanie z początkiem maja Polskiej Grupy Górniczej (PGG), która przejmie kopalnie i załogę Kompanii.
2016-04-20, 10:16
Posłuchaj
Wacław Czerkawski ze Związku Zawodowego Górników w Polsce o projekcie porozumienia (IAR)
Dodaj do playlisty
Związki zgodziły się m.in. na zawieszenie wypłat tzw. czternastej pensji przez dwa lata.
Porozumienie zostało podpisane w obecności ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego i jego zastępcy Grzegorza Tobiszowskiego. Jego stronami są zarządy Kompanii Węglowej, Polskiej Grupy Górniczej oraz 13 działających w Kompanii związków zawodowych; aby porozumienie było ważne, musiały podpisać je wszystkie związki.
Do końca nie było pewności, czy tak się stanie, wobec deklarowanego sprzeciwu jednej z organizacji związkowych. Ostatecznie jednak przedstawiciele wszystkich związków złożyli swoje podpisy pod dokumentem, po wprowadzonych we wtorek drobnych poprawkach. Ustalenia wejdą w życie 1 maja.
Tchórzewski: od 1 maja PGG staje się faktem
Porozumienie zawarte we wtorek w Kompanii Węglowej oznacza uratowanie 100 tys. miejsc pracy na Śląsku oraz stwarza szansę dla górnictwa i dla rozwoju regionu – ocenił minister Krzysztof Tchórzewski. „Polska Grupa Górnicza od 1 maja staje się faktem” – dodał szef resortu energii.
Związkowcy: mnie będzie dalszej zgody na redukcję wynagrodzeń
Przewodniczący Solidarności w KW Bogusław Hutek nazwał porozumienie, w którym związki zgodziły się m.in. na zawieszenie wypłat 14. pensji przez dwa lata oraz łączenie kopalń, „bardzo trudnym kompromisem”. Zapowiedział, że związkowcy nie zgodzą się na dalsze redukcje wynagrodzeń.
̶ Patrzymy na to porozumienie nie przez pryzmat sukcesu, ale wielkiej odpowiedzialności za ponad 30 tys. pracowników Kompanii – dodał szef związku Sierpień 80 w Kompanii Przemysław Skupin.
Za tydzień porozumienie o PGG
PGG ma przejąć kopalnie i zakłady Kompanii Węglowej wraz z całą załogą. Jak poinformował Tchórzewski, na najbliższy wtorek w historycznym gmachu Sejmu Śląskiego w Katowicach zaplanowano kolejne spotkanie, podczas którego nastąpi zawarcie porozumienia z udziałem inwestorów, banków finansujących Kompanię, strony społecznej oraz zarządów KW i PGG.
Początkowo przewidywano, że spotkanie skutkujące powołaniem PGG nastąpi w poniedziałek, ostatecznie jednak termin ustalono na wtorek w południe.
„To porozumienie (w przyszły wtorek – PAP) jest związane z tym, żeby pieniądze, które płacą inwestorzy obejmując udziały, zostały wykorzystane do tego, żeby zostały rozpoczęte tam, gdzie potrzeba, inwestycje, oraz wykorzystane do budowania podwalin przedsiębiorstwa” – wyjaśnił Tchórzewski.
Spłata długów wobec banków w okresie nie krótszym niż 7 lat
Banki mają również zadeklarować, by spłata zadłużenia Kompanii wobec nich nastąpiła w okresie – jak mówił minister – „nie krótszym niż siedem lat licząc od dnia dzisiejszego”.
Tchórzewski poinformował, że porozumienie podpisano w wersji wynegocjowanej w minioną sobotę, z „pewnymi zmianami typowo stylistycznymi, uzupełniającymi”. Minister podziękował górnikom i związkowcom za odpowiedzialność oraz wykazanie solidarności w trudnej sytuacji firmy.
Prezes KW Tomasz Rogala ocenił, że podpisanie porozumienia ze związkami otwiera drogę do stworzenia PGG.
Pozyskane środki będą przeznaczone na inwestycje w wydobycie węgla
̶ To bardzo ważny dzień, ponieważ umożliwia nam zakończenie procesów inwestorskich, przygotowanie wszystkich dokumentów i uruchomienie Polskiej Grupy Górniczej, czyli dużej, stabilnej firmy – powiedział prezes.
Środki pozyskane od inwestorów – zapowiedział prezes – mają być przeznaczone na inwestycje. „Chodzi o udostępnienie nowych złóż z bardzo dobrym węglem, który zwiększy przychody spółki, i unowocześnienie parku technologicznego” – wskazał Rogala.
„Na końcu tego procesu restrukturyzacyjnego KW i PGG ma się kojarzyć jako duża, stabilna, regionalna firma” – podsumował prezes Kompanii.
REKLAMA
Strona rządowa była dobrej myśli
Wczorajsze masówki potwierdzają, że górnicy rozumieją konieczność reform - mówił przed rozpoczęciem rozmów minister Krzysztof Tchórzewski. Jak wynika z informacji, które minister otrzymał po rozmowach, załoga Kompanii Węglowej identyfikuje się z problemami firmy.
Podczas rozmów ze stroną rządową ustalono, że nie będzie zmian w wypłacaniu tzw. Barbórki i deputatu węglowego. Projekt porozumienia zakłada łączenie kopalń oraz czasowe zawieszenie wypłaty czternastej pensji. Wszystkie te zmiany miałyby się wiązać z przejęciem kopalń przez nową spółkę - Polską Grupę Górniczą.
Ustępstwa związkowców
Z negocjowanego w minioną sobotę przez kilkanaście godzin projektu wynika, iż najważniejszym ustępstwem strony społecznej jest zgoda na zawieszenie wypłat nagrody rocznej (tzw. czternastej pensji) w latach 2017-2018 (należnej górnikom za lata 2016-2017). Wszystkie inne dodatkowe świadczenia, oraz wysokość wynagrodzeń, mają być utrzymane co najmniej do 1 stycznia 2018 r. – do tego czasu powinien powstać nowy układ zbiorowy pracy w firmie.
Tak górnicy Kompanii Węglowej protestowali przeciwko obniżkom pensji:
REKLAMA
Źródło: TVN24
IAR/PAP, awi, jk
REKLAMA