Ceny prądu: Sejm i Senat przyjmie na specjalnym posiedzeniu ustawy ograniczające podwyżki

Wszystko  wskazuje na to, że jeszcze przed Nowym Rokiem zapadną decyzje ws. cen prądu w przyszłym roku. Jest zapowiedź specjalnego posiedzenia Sejmu i Senatu dotyczącego ustaw, które mają doprowadzić do utrzymania cen energii na niezmienionym poziomie.

2018-12-21, 11:42

Ceny prądu: Sejm i Senat przyjmie na specjalnym posiedzeniu ustawy ograniczające podwyżki
Rząd chce stworzyć bezpiecznik przed podwyżkami cen prądu.Foto: shutterstock, im_coco

Jak zapowiedział w piątek marszałek Senatu Stanisław Karczewski, między świętami Bożego Narodzenia a Nowym Rokiem odbędzie się dodatkowe posiedzenie Sejmu i Senatu ws. projektów ustaw, zgłoszonych przez posłów, dotyczących cen energii.

Niewykluczone, że te posiedzenia odbędą się 28 grudnia.

Marszałek Senatu zapewnia, że wzrostu cen energii nie będzie

Marszałek pytany w Poranku Rozgłośni Katolickich "Siódma 9". o powody zwołania dodatkowych posiedzeń Izb, powiedział: "musimy podjąć decyzję i ustawy dotyczące cen energii". Zapewnił jednocześnie, że nie będzie wzrostu cen energii.

Ustawy nowelizowane szybka ścieżką poselską

Dopytywany o konkretne rozwiązania ws. cen energii, marszałek powiedział, że będzie to "nowelizacja ustawy skierowana przez posłów, ta ścieżka szybka".

"Senat jest gotowy, senatorowie uprzedzeni o możliwości przeprowadzenia dodatkowego szybkiego posiedzenia Senatu" - poinformował.

REKLAMA

Propozycje nowelizacji zgłosił resort energii


Jak dopowiadał,  minister energii Krzysztof Tchórzewski przedstawił pewne propozycje, które wymagają zmian legislacyjnych, dlatego bardzo szybko w przerwie między świętami Bożego Narodzenia a Nowym Rokiem (...) uchwalimy te ustawy" - powiedział Karczewski.

Kilka pomysłów na „brak podwyżek cen prądu”

Od kilku dni kwestią cen prądu zajmuje się kilku ministrów – energii, finansów, przedsiębiorczości. Jak zapowiada wicepremier Jarosław Gowin, dzisiaj premier Mateusz Morawiecki powinien przedstawić jakie wypracowano rozwiązania.

− Jest kilka różnych pomysłów, zapewne w piątek pan premier Mateusz Morawiecki ogłosi decyzję - poinformował wicepremier Jarosław Gowin.

Jak dodał, podwyżek dla indywidualnych odbiorców na pewno nie będzie; myślę, że nie będzie też podwyżek dla samorządów, uczelni czy szpitali.

Wicepremier Gowin w piątek rano w Polsat News, pytany o kwestię cen prądu odpowiedział, że "jest kilka różnych pomysłów".

"Rozwiązania dobre mogą iść w różnych kierunkach. Zapewne dzisiaj pan premier Morawiecki ogłosi decyzję" - powiedział, zastrzegając, że w związku z katastrofą górniczą w Karwinie plany na piątek mogą ulec zmianie.

Nie będzie podwyżek dla indywidualnych odbiorców a także dla samorządów i szpitali

"Sądzę, że mimo wszystko po powrocie (z Czech - PAP) pan premier Morawiecki przesądzi sprawę, w którą stronę idziemy. Podwyżek dla indywidualnych odbiorców na pewno nie będzie; myślę że nie będzie też podwyżek dla samorządów, uczelni czy szpitali" - powiedział.

Wśród pomysłów jest obniżenie akcyzy, opłaty przesyłowej

"Państwo ma pewne instrumenty polegające przede wszystkim na obniżeniu podatków (...), obniżka akcyzy, są jakieś opłaty przesyłowe. Moim zdaniem nie należy tylko niczego ruszać przy VAT" - powiedział.

REKLAMA

Dopytywany, czy takie rozwiązania popiera także premier Morawiecki, Gowin odpowiedział, że nie chce mówić w imieniu premiera.

Przygotowywany jest też dalekosiężny plan zmiany charakteru polskie energetyki

"Te rozwiązania, o których wspomniałem są rozwiązaniami doraźnymi, natomiast mam świadomość, że potrzebujemy dalekosiężnego planu zmiany charakteru polskiej energetyki. Taki plan przygotowała pani minister (przedsiębiorczości i technologii Jadwiga) Emilewicz, o szczegółach będziemy mówić podczas konwencji mojej partii Porozumienia, 13 stycznia w Krakowie" - dodał.

Rząd zamrozi ceny energii, a spółkom energetycznym zrekompensuje straty?

Rząd planuje na 2019 r. zamrozić ceny energii na obecnym poziomie, a spółkom energetycznym zrekompensować straty - poinformowała Polityka Insight, powołując się na roboczy projekt zmian prawa energetycznego.

W zamian za utrzymanie stawek za energię na obecnym poziomie spółki energetyczne miałyby otrzymać wsparcie od państwa. Będzie ono finansowane ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2. Przekazane środki firmy energetyczna miałyby przeznaczać na inwestycję w OZE, kogenerację, czy ochronę środowiska.

REKLAMA

Rząd ma 5 mld zł na sfinansowanie działań

Przypomnijmy - minister energii Krzysztof Tchórzewski poinformował wczoraj, że jest zabezpieczenie finansowe, by nie było podwyżek cen energii. Podkreślił na briefingu prasowym, że zasadnicza decyzja jest taka: wszystko robimy, by podwyżek nie było i ich nie będzie. Jak dodał, udało się uzyskać od Komisji Europejskiej zgodę na sprzedaż praw do emisji, co daje 5 miliardów złotych na ten cel.

PAP, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej