Do poniedziałku firmy i instytucje mogą składać oświadczenia, aby uniknąć podwyżek cen prądu

Minister energii Krzysztof Tchórzewski powiedział, że firmy i instytucje do poniedziałku do północy mogą składać oświadczenia potwierdzające status odbiorcy końcowego. Złożenie tego dokumentu pozwoli mikro i małym przedsiębiorstwom, a także instytucjom publicznym i szpitalom uniknąć podwyżek cen prądu. Termin wynikający z ustawy o cenach prądu mija jutro. 

2019-07-26, 08:45

Do poniedziałku firmy i instytucje mogą składać oświadczenia, aby uniknąć podwyżek cen prądu
zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock, Autorstwa Dilok Klaisataporn

Posłuchaj

Minister energii Krzysztof Tchórzewski ostrzega, że zaledwie kilka procent instytucji publicznych złożyło oświadczenie, które pozwoli im uniknąć podwyżek cen prądu. Termin składania oświadczenia potwierdzającego status odbiorcy końcowego minie 27 lipca. /IAR/.
+
Dodaj do playlisty

jak czytamy na stronach resortu energii, oświadczenia w sprawie cen prądu należy składać do poniedziałku (29.07). Ze względu na fakt, że termin ustawowy wypada w sobotę (27.07), oświadczenia złożone w dniu 29 lipca br. (poniedziałek) również będą akceptowane (art. 115 Kodeksu Cywilnego).

Złożenie oświadczenia pozwoli na utrzymanie w drugim półroczu tego roku cen energii z 30 czerwca ubiegłego roku.

Dzięki oświadczeniu firmy zapłacą za prąd tyle, ile przed 30 czerwcem tego roku

Minister energii Krzysztof Tchórzewski podkreśla, że o obowiązku powinni pamiętać między innymi właściciele mikro i małych firm, a także osoby zarządzające szpitalami i jednostkami sektora finansów publicznych. Minister wyjaśnia, że oświadczenie sprowadza się do przekazania dostawcy energii informacji, iż dana firma czy instytucja jest odbiorcą końcowym i nie kupuje prądu po to, żeby go dalej sprzedawać.

Kto może nie płacić wiecej za prąd

Jak przypomina Ministerstwo Energii, zgodnie z przepisami ustawy, zachowanie uprawnienia do "stabilizacji cen prądu na poziomie 2018 r. w II półroczu 2019 r." mają następujące grupy odbiorców końcowych: mikro i mali przedsiębiorcy, szpitale, jednostki sektora finansów publicznych, do których zalicza się m.in. organy władzy publicznej, jednostki samorządu terytorialnego i ich związki, jednostki budżetowe, samorządowe zakłady budżetowe, agencje wykonawcze oraz uczelnie publiczne, a także "inne państwowe jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej".

Rzecznik małych i średnich przedsiębiorców przypomniał z kolei, że niezłożenie oświadczenia w terminie "skutkować będzie brakiem możliwości utrzymania ceny energii elektrycznej z dnia 30 czerwca 2018 r. w II półroczu 2019 r."

REKLAMA

Oświadczenia trzeba złożyć u swojego sprzedawcy prądu

Oświadczenie potwierdzającego status odbiorcy końcowego należy złożyć swojemu sprzedawcy energii elektrycznej - przedsiębiorstwu energetycznemu, które jest stroną umowy sprzedaży energii elektrycznej albo umowy kompleksowej z danym odbiorcą. ME podkreśla, że złożenie oświadczenia o statusie jest konieczne, bo przedsiębiorstwa obrotu, czyli sprzedawcy prądu nie posiadają informacji, czy dany odbiorca należy do którejś z wymienionych ustawą grup.

Wzór oświadczenia stanowi załącznik nr 1 do ustawy. Jego wzór można znaleźć np. pod adresem: http://dziennikustaw.gov.pl/DU/2019/1210/1.

Jak przypomniał Rzecznik, do skorzystania z zamrożonych cen energii elektrycznej uprawnionych jest 957 szpitali, 61 402 jednostki finansów publicznych, 1 937 250 mikroprzedsiębiorstw, oraz 57 198 małych przedsiębiorstw.
Krzysztof Tchórzewski podkreśla, że obowiązek składania oświadczeń nie dotyczy gospodarstw domowych.

IAR, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej