Sukces PGNiG w Norwegii. Spółka odkryła duże złoże gazu
Od 8 do 30 mld m sześc. gazu ziemnego i kondensatu - na tyle wstępnie szacowane są zasoby złoża, jakie rozpoznano na koncesji na Morzu Norweskim, która należy m.in. do PGNiG Upstream Norway. Spółka posiada 35 proc. udziałów w koncesji.
2020-11-12, 13:48
PGNiG wyjaśniło w komunikacie, że chodzi o prospekt Warka zlokalizowany w obrębie koncesji PL1009 na Morzu Norweskim. Po raz pierwszy został rozpoznany przez PGNiG Upstream Norway w 2015 roku. Później, we współpracy z ConocoPhilips wykonano dodatkowe analizy dla tego obiektu, co zaowocowało złożeniem wspólnego wniosku koncesyjnego z propozycją wiercenia otworu.
Jak dodano, koncesja PL1009 przyznana została firmom w ramach rundy APA2018 na początku roku 2019, a wiercenie otworu poszukiwawczego rozpoczęto w sierpniu. Obecnie PGNiG Upstream Norway posiada 35 proc. udziałów w koncesji, na której zlokalizowane jest nowo odkryte złoże. Jej operatorem jest ConocoPhillips z 65 proc. udziałów.
"Data rozpoczęcia produkcji zależeć będzie od wyników przyszłych prac rozpoznawczych oraz uzgodnionej między partnerami strategii zagospodarowania złoża" - poinformowano.
Powiązany Artykuł

PGNiG chce renegocjować cenę gazu z Gazpromem. Rosyjski koncern: otrzymaliśmy wniosek
PGNiG inwestuje w wydobycie na norweskim szelfie
Prezes PGNiG Paweł Majewski podkreślił, że nowe złoże jest bardzo istotne dla spółki z perspektywy strategicznego rozwoju własnej produkcji gazu ziemnego na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.
REKLAMA
"Zależy nam na tym, by z Norwegii do Polski za pośrednictwem Baltic Pipe trafiało jak najwięcej gazu pochodzącego z naszego własnego wydobycia. Kolejne odkrycie nowych zasobów gazu przybliża nas do tego celu" - dodał prezes.
Spółka wyjaśniła, że nowe złoże Warka zlokalizowane jest na południowy zachód od złóż Skarv i Ærfugl, w środkowej części Morza Norweskiego, ok. 240 km na północny zachód od wybrzeży Norwegii. Głębokość morza w tym miejscu wynosi ok. 400 m. Otwór poszukiwawczy, którym odkryto złoże Warka, zakończył wiercenie na głębokości 4985 m od poziomu morza. Do wiercenia wykorzystano platformę wiertniczą Leiv Eiriksson.
PolskieRadio24.pl, PAP, md
REKLAMA