Węgierski MOL rozszerza portfolio usług w Polsce. Pokazujemy, dlaczego spółka jest niezależna od Rosji
"MOL podpisał wczoraj komplet umów z PKN Orlen i Grupą Lotos obejmujących sprzedaż i zakup kilku elementów portfela w ramach usługo konsumenckich" - podała spółka w komunikacie. Czy MOL jest wolny od rosyjskich wpływów?
2022-01-13, 09:55
MOL podpisał komplet umów z PKN Orlen i Grupą Lotos obejmujących sprzedaż i zakup kilku elementów portfela w ramach usług konsumenckich. W związku z tym MOL nabył 417 stacji paliw w Polsce, w tym 270 własnych obiektów o zasięgu ogólnokrajowym i potencjale do osiągnięcia pozycji w pierwszej trójce na lokalnym rynku sprzedaży detalicznej paliw. Dodatkowa długoterminowa umowa zapewnia dostawy paliw silnikowych dla przejętej sieci w Polsce na konkurencyjnych warunkach.
MOL dobrze ocenia transakcję
Spółka tak oceniła podpisanie umowy: Disiejsza transakcja stanowi znakomitą okazję do ekspansji nieorganicznej i doskonale wpisuje się w ambitną strategię rozwoju segmentu Consumer Services.
Przesłanki strategiczne: dzięki sfinalizowaniu przejęcia, MOL zdywersyfikuje swoją działalność w regionie i poszerzy rynek zbytu w największej gospodarce Europy Środkowo-Wschodniej. Zakupiony zespół aktywów zapewni podstawę przyszłego wzrostu w kraju, w którym MOL był dotychczas obecny w ograniczonym zakresie.
Nabyte aktywa: nabyta sieć pod marką Lotos, należąca do spółki Lotos Paliwa, posiada szczególnie silną pozycję rynkową wśród stacji autostradowych, z możliwością dalszego rozwoju organicznego i znacznym potencjałem rozwoju sprzedaży pozapaliwowej. Transakcja obejmuje umowy licencyjne na znaki towarowe oraz przejęcie kart paliwowych wydawanych przez Lotos Paliwa. Oczekuje się, że średnia przepustowość sieci stacji paliw MOL ulegnie poprawie po zamknięciu transakcji.
REKLAMA
Implikacje finansowe: oczekuje się, że transakcja będzie miała średnioterminowy potencjał generowania dodatniego rocznego zysku EBITDA w wysokości ok. 70 mln USD dla segmentu Consumer Services i zostanie sfinansowana z dostępnej płynności. Transakcja nie będzie miała negatywnego wpływu na podaną wcześniej zdolność MOL-a do wypłaty dywidendy.
Uzgodniona łączna cena nabycia wynosi 610 mln USD, co stanowi sumę wynagrodzenia gotówkowego i zobowiązania z tytułu leasingu finansowego związanego z transakcją nabycia. Zamknięcie transakcji jest uzależnione, między innymi, od uzyskania zgody Komisji Europejskiej.
Pod warunkiem ostatecznego zatwierdzenia powyższej akwizycji, MOL zbywa na rzecz PKN Orlen 185 stacji paliw zlokalizowanych na Węgrzech i Słowacji za łączną kwotę 259 mln USD. Zbywane aktywa obejmują 144 stacje paliw na Węgrzech i 41 stacji na Słowacji.
Ceny sprzedaży i zakupu podlegają korektom w zakresie zadłużenia netto i kapitału obrotowego po zamknięciu transakcji, a obie transakcje mają zostać zamknięte w ciągu 12 miesięcy.
REKLAMA
Rosyjski ślad
W historii spółki rosyjskie ślady pojawiły się w 2007 roku. W czerwcu 2007 r. austriacka spółka energetyczna OMV złożyła niezamówioną ofertę przejęcia MOL-a, która została odrzucona przez węgierską spółkę. W dniu 6 marca 2008 r. Komisja Europejska wszczęła szczegółowe postępowanie wyjaśniające w sprawie niezamówionej oferty OMV dotyczącej przejęcia MOL. 24 czerwca 2008 roku OMV otrzymało od Komisji Europejskiej "pisemne zgłoszenie zastrzeżeń" dotyczące próby przejęcia MOL-a przez spółkę. W marcu 2009 roku OMV sprzedało swoje 21% udziałów w MOL-u na rzecz Surgutneftegazu. MOL nazwał ten ruch "nieprzyjaznym" i stwierdził, że OMV działał jako przykrywka dla rosyjskich interesów.
Walka o udziały
Po sprzedaży przez OMV 21% udziałów w MOL-u na rzecz Surgutneftegazu w 2009 roku, MOL odmówił zarejestrowania rosyjskiej spółki jako akcjonariusza z pełnymi prawami, z powodu nieprzejrzystej struktury własnościowej Surgutneftegazu. W rezultacie Surgutneftegaz nie miał swoich przedstawicieli w zarządzie i prawa głosu na walnych zgromadzeniach akcjonariuszy. MOL bronił swojej decyzji o zablokowaniu Surgutu argumentując, że rosyjski koncern nie przedstawił jasno swoich intencji wobec spółki. W maju 2011 roku rząd węgierski kupił akcje rosyjskiego Surgutneftegazu, dzięki czemu państwo węgierskie nabyło 21,2% akcji MOL.
Agencja Reuters przekazała tą wiadomość 24 maja 2011 roku w następujący sposób: "Węgry odkupiły 21,2 proc. udziałów w spółce naftowo-gazowej MOL od rosyjskiej firmy Surgutneftegas, poinformował k premier Viktor Orban. <<Dziś Węgry odkupiły od Rosji 21,2 proc. udziałów w MOL-u. To było coś więcej niż zakup, to była ciężka walka. Z narodowego strategicznego punktu widzenia udało nam się oddać jedną z najważniejszych korporacji w bezpieczne ręce - powiedział Orban na konferencji prasowej.>>"
Odkupienie udziałów przez rząd Węgier ostatecznie zakończyło niejasny wątek rosyjskich udziałów w spółce.
REKLAMA
Czytaj także:
PolskieRadio24.pl/ MOL/ Reuters/ mib
REKLAMA