more_horiz
Gospodarka

Spadły zapasy ropy w USA. Inwestorzy szykują się na podwyżkę stóp przez Fed

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2022 07:58
Ceny ropy w USA nieznacznie rosną i przekraczają 95 USD za baryłkę. Dane Amerykańskiego Instytutu Paliw (API) wskazują na duży spadek amerykańskich zapasów ropy.
Na rynkach panuje wysoka zmienność cen surowców.
Na rynkach panuje wysoka zmienność cen surowców.Foto: Pixabay/RJA1988

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na IX kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 95,21 USD, wyżej 0,24 proc., po spadku na zakończenie poprzedniej sesji o 1,8 proc. Brent na ICE w dostawach na IX wyceniana jest po 104,45 USD za baryłkę, w górę 0,05 proc.

W USA mocno zmalały zapasy ropy - wynika z branżowego raportu Amerykańskiego Instytutu Paliw (API). W ub. tygodniu zapasy ropy spadły w Stanach Zjednoczonych o 4,04 mln baryłek - podał API. To najmocniejszy spadek tych zapasów od końca maja, a analitycy spodziewali się, że zmniejszą się one teraz o 1,5 mln baryłek.

Zapasy benzyny spadły z kolei o 1,06 mln baryłek, a paliw destylowanych - spadły o 550 tys. baryłek.

Inwestorzy czekają na Fed

Tymczasem inwestorzy przygotowują się do środowej decyzji Fed w sprawie stóp procentowych i oczekują podwyżki kosztu pieniądza o 75 pb. Zwiększa to obawy, że Stany Zjednoczone mogą zmierzać w kierunku recesji.

Obawy przed spowolnieniem gospodarczym w USA i globalnie utrzymują się na rynkach od wielu tygodni i wpływają na pogorszenie nastrojów światowych inwestorów.

- Jeśli Fed przyjmie jeszcze bardziej jastrzębie stanowisko w obliczu utrzymującej się presji inflacyjnej, w krótkiej perspektywie może wystąpić presja na spadek cen ropy - uważa Daniel Hynes, starszy strateg ds. rynków surowcowych w Australia & New Zealand Banking Group Ltd.

- Pomimo obaw o słabszy wzrost gospodarczy kwestie związane z małą podażą ropy mogą ograniczać jednak spadki jej cen - podkreślił.

Droższa ropa z Arabii Saudyjskiej

Tymczasem do podwyżki cen swojej ropy dla odbiorców w Azji przygotowuje się Arabia Saudyjska.

Koncern Saudi Aramco może podwyższyć cenę ropy Arab Light, eksportowanej do Azji, o 1,50 USD na baryłce na dostawy we wrześniu - wynika z analiz agencji Bloomberg.

Aramco podwyższyło wcześniej cenę flagowej saudyjskiej ropy dla Azji o 2,80 USD na baryłce, w dostawach na sierpień, podczas gdy na rynkach spodziewano się zwyżki ceny o 2,50 USD na baryłce.

Mniejszy popyt na ropę mogą w niedługim czasie zgłaszać jednak Chiny, których gospodarka słabnie.

Z prognoz agencji Bloomberg wynika, że PKB Chin wzrośnie w 2022 r. o 3,9 proc. wobec celu chińskich władz na poziomie +5,5 proc. i zanotowanego w ub. roku wzrostu PKB o 8,1 proc.

"W takiej sytuacji spodziewany jest spadek zapotrzebowania na ropę, a wówczas jej ceny na globalnych rynkach paliw mogą mieć trudności z utrzymaniem się powyżej 100 USD za baryłkę" - napisał w rynkowej nocie Henik Fung, analityk Bloomberg Intelligence.

Import ropy naftowej przez Chiny w dużej mierze zależy od działalności związanej z podróżami i transportem i prawdopodobnie spadnie w 2022, drugi rok z rzędu. Wcześniej spadku chińskiego importu ropy nie notowano od co najmniej 2005 r.

Chińskie rafinerie ograniczają zakupy w czasie, gdy krajowi nadal zagrażają lockdowny i przestoje w gospodarce związane z epidemią Covid-19.

  • Czytaj także:

Ochrona przed wzrostami cen źródeł energii. Rząd rozszerzy tarczę antyinflacyjną

PolskieRadio24.pl/ PAP/ mib